Mart 5, 2024

KUM u Su gibi hareket ettirmeyi başardı

NASA Eski mühendisi Mark Rober, normalde katı bir halde bulunan kumların yaptığı bir düzenekle su gibi akışkan duruma geçmesini sağlıyor.

Bütün bir günün yorgunluğunu sıcak bir duşta atmak gibisi yoktur. Duş yerine son yılların modası spa, yani alttan püskürtmeli küvet varsa bu yorgunluk hissinin yerini huzur alabilir. Eski NASA mühendisi Mark Rober, kendisine güzel bir spa yapmak istemiş, ancak malzeme kullanırken pek alışkın olmadığımız bir malzeme kullanmış.

Peki, Rober akışkan bir kum yapıp, tıpkı suya düşen nesneler gibi bir hareketi nasıl sağlıyor? Rober’ın geliştirdiği sistemde, belirli bir haznenin altına küçük delikler açılmış ince borular döşeniyor. Tüm bu ince boruları birbirine bağlayıp tek bir çıkış noktası yaptıktan sonra, bu çıkış noktasını da havaya bağladığını görüyoruz.

Bütün bunları yaptıktan sonra geriye yapmanız gereken tek şey kumu doldurup düzeneği çalıştırmak. Alttan gelen havanın etkisi ile havaya sıçrayan kum taneleri, bu etkinin azalması ile birlikte yerçekiminin etkisi ile yeniden eski yerine düşüyor. Bu olayın sürekli tekrarı sonucu ortaya sıvı hali gösteren kum çıkıyor. Mark Rober’ın hazırlamış olduğu videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Herkese iyi seyirler.

Bir Cevap Yazın