İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hz. Süleyman’ın Yüzüğü ve Efsanevi Güçleri

Hz. Süleyman kıssaları hem Tevrat’ta hem de Kur’an-ı Kerim’de anlatılmaktadır. Aslında üç semavi dinde de kendine yer bulan bir peygamberdir Hz. Süleyman. Onu bu kadar değerli kılan Allah’ın yeryüzünde kimseye bahşetmediği güçlere sahip olmasıdır. Hz. Süleyman’ın yüzüğü de gücünün simgesidir. Tüm güçlerin bu yüzükten geldiği rivayet edilir.

Hz. Süleyman Allah’ın peygamberi ve yeryüzünün kralıdır. Babası da peygamber ve kral olan Süleyman, seçilmiş bir ailenin evladıdır. Yeryüzünün adaletle dolduğu yıllar onun hükümdarlığında gerçekleşmiştir. Peki, Hz. Süleyman’ın yüzüğü ne işe yarıyordu? Tüm güçleri içerisinde mi barındırıyordu? Yoksa yalnızca bir simge miydi? Efsanevi güçleri olan bu yüzüğü ve Hz. Süleyman’ın hayatını daha yakından inceleyelim.

Yüzük Kimdeyse Süleyman Odur

Hz. Süleyman’ın yüzüğü yıllardır aranmaktadır. Birçok kişi Hz. Süleyman döneminden kalma emanetlerin haçlı seferleri sırasında Kudüs’ten çalındığını iddia etmektedir. Bu emanetler arasında Mühr-ü Süleyman var mıydı bilinmez fakat birçok kutsal eşyanın yağmalandığı da bir gerçek.

Hz. Süleyman’ın yüzüğünü bulan ve parmağına takan kişinin onun güçlerine ulaşacağına inanılmaktadır. Hz Süleyman kimseye verilmemiş ve daha sonra da verilmeyecek bir saltanat dilemiştir. Allah’ta bu duasına karşılık vererek Süleyman peygamberi büyük güçlerle donatmıştır. Hz. Süleyman hükümdarlığı boyunca rüzgâra, cinlere, kuşlara ve insanlara hükmetmiştir. Kendisine sular gibi akan metalleri yönlendirme gücü verilmiştir.

Hz. Süleyman bu güçleri sayesinde düşmanlarını bir bir yok etmiştir. Dünya’da bir daha asla ulaşılamayacak bir adalet düzeni kurmuştur. Cinlere hükmederek devasa binalar yaptırmıştır ve onları da işçi gibi çalıştırmıştır. Döneminde şehirler imar edilmiş ve halk refah içinde yaşamıştır.

Hz. Süleyman’ın tüm güçlerinin yüzükten geldiği rivayetinde yüzüğün Allah tarafından Hz. Süleyman’a hediye edildiği iddia edilmektedir. Bu yüzük yalnızca birkaç kişi tarafından bilinen İsmi Azam duasını saklamaktadır. Yüzüğü parmağına takan kişide hiçbir faninin sahip olmadığı güçlere erişmektedir.

Hz. Süleyman’ın yüzüğü bu kadar efsanevi hale gelmişken ve efsanevi güçler sunarken ele geçirmek isteyen kişilerde olmuştur. Yüzük yüzyıllardır aranmakta olup, halen İsrail tarafından arandığı da iddia edilmektedir. (1)

Hz. Süleyman’ın Yüzüğü
Mescid-i Aksa

Hz Süleyman Yüzüğü

Mühr-ü Süleyman yani Hz. Süleyman’ın yüzüğü iki üçgenin kesişiminden oluşan bir sembole sahiptir. Sembol aslında 5 kollu bir yıldızdır. Bu nedenle batılılar bu yüzüğe Süleyman yıldızı ismini de vermişlerdir.

Yüzükteki sembolün yerin ve gökyüzünün birleşimini temsil ettiği belirtilmektedir. Sembolü anlamlandıran birçok görüş vardır. Üçgenlerden biri insanın bedenini temsil ederken, diğeri de ruhunu temsil etmektedir. Diğer bir görüşte ise üçgenler dişi ve erkek ayrımını ve bütünlüğünü temsil etmektedir.

Hz. Süleyman’ın yüzüğü her dönemde değerli olmuştur. Birçok Türk Devleti ve meşhur komutanlar da yüzüğün sembolünü kullanmışlardır. Özellikle Selçuklu dönemi paralarında sıkça görülmektedir.

Hz. Süleyman bu yüzük sayesinde tüm cinleri ve hayvanları kontrol edebiliyordu. Hayvanlarla konuşarak onlardan bilgi ve malumat alabiliyordu. Tüm bu güçler Hz. Süleyman’ın ölümüyle sona erdi. Yüzüğe ne olduğu bilinmez ama bir rivayette yüzüğün Allah tarafından arşa kaldırıldığı belirtilmektedir. Yüzük arşta bir kale içerisinde saklanmakta ve cehennem ateşinden yaratılmış bir ejderha tarafından korunmaktadır. (2)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir