Nisan 19, 2024

Kısa Boylu Erkekler, Uzun Boylu Erkeklerden Daha Saldırgan.

18-50 yaş grubundaki 600 erkeğe, erkek cinsiyet algısının yanı sıra Atlanta’daki Hastalık Kontrol Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından uyuşturucu kullanımı, suç ve şiddeti takiben kendi kendine öz-görüntü ve davranışlarıyla ilgili sorular sorulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre, erkeklerin en az erkeksi, genellikle daha kısa erkeklerin, suçlu veya şiddet içeren eylemlerde bulunma olasılıkları daha yüksektir.

Erkek Dengesizlik Stresi Şiddetli Saldırılara Yol Açabilir

Kendilerini erkeksi olmadığına inanan erkekler, “erkek dengesizlik stresi” başlığı verilen bir durumun, başkalarının yaralanmasına yol açan silah kullanarak şiddet içeren saldırı işlemek için, erkeksi olduklarını düşünen erkeklerin üç kat daha fazla olduğu bir durumdu. Bu, Oxford Üniversitesinden bir araştırmacı ekibinin “Kısa Adam Sendromu” nun gerçek bir şey olduğunu öne sürdüğü bir kaç yıl sonra ne ile uyumlu olduğuyla örtüşüyor. Araştırmacılar, bir kişinin yüksekliğini azaltmanın savunmasız olma hissini artırdığını ve bunun da “Napolyon Kompleksi” olarak da bilinen paranoya düzeylerini yükselttiğini söyledi.

Erkeklerin Boyu Bugünün Dünyasında Bir Tabu Kitap Konusu

Günümüzde erkeklerin boyu, modern toplumun daha fazla vücut odaklı olması nedeniyle önem kazanmıştır, bu her iki cinsiyet için de geçerlidir. Boy artık birçok erkek arasında tabu olan bir konu. Kuşkusuz, çalışmanın sonuçları, sadece boya dayalı bir kişinin eğilimlerini doğru olarak tanımlayabilmek için bir test grubunun çok küçük olduğu kadar tamamen doğru olmayabilir. Boyları daha küçük olan erkekler, saldırgan olma konusunda kanıtlayacak bir şeyleri varmış gibi hissedebilirler.

Napolyon aslında boyu kısa olduğu düşünülüyordu, ama gerçekte, o bizim zamanımızdaki erkeklerin ortalama boyu civarında olan 1.68 idi. Napolyon Kompleksi dikkate alındığında, 1.68 boyundaki erkeklerin küçük olarak sınıflandırıldığını ileri sürmektedir.

Birçok Kısa Adam Zengin ve Başarılı Oldu.

Kısa Erkek Sendromu, gerçekle ilgili bir şey olmayabilir ya da olmayabilir. Mesela, daha uzun erkeklerin daha akıllı oldukları, daha fazla promosyon teklif edebilecekleri, daha fazla para kazanabilecekleri ve kadınların daha uzun boylu erkeklere daha çekici geldikleri söyleniyordu. Ancak, aktörler Tom Cruise, Elijah Wood ve Michael J. Fox’un beğenilerine bakarken, bu teorinin hepsi de zengin ve ünlüydü, dünya üzerinde kadınlar tarafından şişirildi.

Bir Cevap Yazın