Nisan 19, 2024

Madakasgar’da görülmesi ve yapılması gerekenler

 

Lemurlar, baobab ağaçları, kuş gözlemciliği ve ormanlar için ünlü olan Madagaskar, ziyaretçilere keşfetmek için zengin bir oyun alanı sunmaktadır. Güzelliği beni büyüledi doğrusu.. süpürme kanyonları ve kanyonlar, büyük şelaleler ve manzara çeşitliliği. Bir gün tropikal bir ormandasın, bir gün kurak bir ovada ve birkaç saat sonra subtropikal ormandasın! Artı, gerçekten görünüşte sınırsız lemur çeşidi var.

Madagaskar uzak ve uçuşlar pahalı olsa da, (yılda sadece 350.000 ziyaretçi) ülkenin kendine has bir çok yerini buluyorsunuz! Bir sonra ki gideceğiniz yeri kestiremediğinizden gideceğiniz yere erken gitmeniz en doğrusu olur.

İstediğim kadar zaman geçirememiş olsam da (yollar  çok kötü – 250km gitmek sekiz saat sürüyor) görebileceğiniz bazı harika şeyleri burada bulabilirsiniz:

Baobabs Bulvarı:

 

Baobab ağaçları, yaklaşık 30mt uzunluğuna ve 11 mt genişliğine büyüyebilen ve bin yıl kadar yaşayabilen dev ağaçlardır. Tür içinde benzer ağaçlar bulunmakla birlikte, baobablar Madagaskar’a özgüdür. 400 yaşındaki bir bebeğe sarılmak etkileyici olmazmı? Ağaçlar ülke genelinde bulunuyor,Ancak ağaçlarla (Morondava’nın sadece bir saatinde) çizilmiş olan bu yol Madagaskar’ın ikonik görüntülerinden biri. Fotoğraf çekmek için en iyi zaman güneş doğumu veya gün batımı. Kalabalık için en kötü zaman? Aynı saatlerde. :)))

 

Tsingi:

Batı kıyılarındaki bu parkı (Büyük Tsingy ve Küçük Tsingy) ziyaret etmek kolay değil. Oraya gitmek, dört çeker bir araçla çok engebeli bir arazide tam gün sürüyor. Çok uzak, birkaç turist var. Artısı nedir? Ülkedeki en inanılmaz yerlerden biri. Su ve rüzgar, yüzyıllarca kireç taşını uçsuz bucaksız bıçak sırasına benzeyen pürüzlü tepeler şeklinde oymuş. Gezmek için halat köprüler, merdivenler ve sabit kablolar kullanılıyor. Ayrıca bir çok mağara var ve genellikle insanlar Tsiribihina Nehrini yavaş bir tekne ile geziyorlar.

 

Isalo Ulusal Parkı

Ülkenin güney-orta kesiminde bulunan ve engebeli yürüyüş parkurları bulunan (su ve şapka getirin); kayalıklar, vadiler, kanyonlar ve bol fauna. bu Westworld benzeri parkı çok sevdim. Madagaskar’daki en sevdiğim yer diyebilirim. Yürüyüşlerinizden ve çeşitli lemur türlerinden sonra serinleyebileceğiniz üç şelale var. Bir rehber ihtiyacını olacak ki girişte bulunuyorlar. Onlar size araziyi ve yerel kültürü yeterince anlatacaklardır. Bonus: şeffaf gökyüzü ve tertemiz hava, inanılmaz günbatımı ve yıldız dolu geceler. Samanyolu’nu bu kadar net görmemiştim.

 

Nosy be

Nosy Be, Madagaskar’ın marka kumsalı. Burada daha lüks, Batı ortamında beyaz kum plajları bulabilirsiniz. Pahalı restoranlar, büyük tatil köyleri ve turistler vardır. Her pazar Pazar partileri olur ve bazı şaşırtıcı şnorkel dalış, balık tutma ve balina izleme etkinlikleri var. Tam bir tropikal ada cenneti. Fiyatlar uygun sayılmaz ancak ülkedeki en iyi plaj budur!.

 

Saint Marie

Daha yerel, daha ucuz ve rahat bir plaj isterseniz; herkes daha iyi plajlar ve Nosy Be tatil beldeleri için Nosy Be’ye giderken, siz doğu kıyılarındaki Saint Marie’yi ziyaret edebilirsiniz. Bu eski korsan mekanı (Kaptan Kidd’in gemisi civarda batmış), küçük koylarla, korsan mezarlığıyla, lezzetli deniz ürünleriyle ve Karayip benzeri bir atmosferle ilginizi çekecektir. Plajlar Nosy Be kadar iyi değil, ama birkaç insanın ziyaret ettiği havalimanının yanında, adanın güneyinde güzel, bozulmamış bir beyaz kum plaj var. Burası aynı zamanda balina izlemek için ülkenin en iyi yeri. Tekne gezileri yavaş. Bir tekne gezisi bütün gününüzü elinizden alır.

 

Ranomafana Ulusal Parkı

Bir tropik bulut ormanının en önemli örneği olan Ranomafana, Isalo’dan sonra ikinci en sevdiğim yerdi. Burası içerdiği 12 tür lemuru görmek için ülkedeki en iyi yerlerden biridir. Lemurların yanında, ünlü zürafa böcekleri, kuşlar, bukaleler ve diğer vahşi hayvanlar bulunur. Kullanılabilir birden fazla yol bulunur(ayrıca burada bir rehber almak zorundasınız), turların çoğunluğunu boşverin ve parkın daha fazlasını görebilmek için sabah yürüyüş, ardından öğleden sonra ve gece gezinebilirsin. (Yakındaki kasabada kaplıcalar da var.) Parkın popülaritesi yüksek. Bu nedenle günlük ziyaretçi sınırı var, en iyisi düşük sezonda gitmek. Park aslında çok geniş ama sadece birkaç kilometrekarelik bir alan görebiliyorsunuz. Kalabalık olmasının bir nedeni de bu.

 

Andasibe-Mantadia Ulusal Parkı / Lemur Adası

Başkent ile doğu kıyısı arasında bulunan bu bölge, ormanda yankılanan uluyan şeytan sesi gibi bir ses çıkaran Indri lemur’u ile ünlüdür. Yakınında ayrıca, evcil hayvanlardan kurtarılan 4 tür lemurun bulunduğu ünlü Lemur Adası (içeri girmek için 3 USD) var. Burada lemurlar, evcilleştirildikleri için yakın olmanıza izin verirler, ancak doğal ortamlarına geri dönünce tekrar vahşileşirler.

 

Toliara

Aşağı batı sahillerinde küçük bir kasaba.Gezen turistler, pizza (ülkede ciddi popüler bir yemektir) ve denizde Büyük Reef’e dalma gezintisiyle ünlüdür. Plajda oturmak ya da denize girmek dışında yapılacak pek bir şey yok.

Antananarivo

Madagaskar’ın başkenti. Karmaşık bir yer ama lemur parkını ve Rova’yı (eski saray) görmek, şehrin uluslararası sahnesinde bir fikir edinmek ve için iyi bir durak.

 

Zebu

Zebu sırtında büyük bir kambur olan inek türüdür. Bir öküz gibi bir iş ineğinden daha fazlası. Ve bunları ülkenin dört bir yanında görebilirsiniz. Hatta düğünlerde çeyiz olarak kullanılırlar. Ülkedeki sığır etinin tek türüdür ve her menüde (sağlıklı pilav bölümleriyle birlikte) bulunur. Ancak, hayvanların tarlalarda yaptığı ağır yüzünden et gerçekten serttir. Bu yüzden en çok güveçte veya bir biftekte tercih edilmeli.

 

N5 Yolu

Toamasina’dan Maroantsetra’ya doğru doğu kıyılarında kuzeye doğru ilerleyen bir yoldur. Madagaskar’ın en çılgın ve bozulmamış bölgelerinden birinde ünlü Aye-Aye lemurunu görmek için en iyi şansınız bu yoldur. Buradaki yol ormanlar boyunca, nehirler boyunca ve ülkenin en gelişmemiş bölgelerinden birinde küçük kasabalar boyunca dolaşır.Bu arada Yol Toamasina’nın dışında hızla kötüleşir.

 

Balina izleme

Haziran ve Kasım ayları arasında 7000’den fazla kambur balina, Antartika’dan Madagaskar’a doğum için göç ediyor. Balina izlemek, dünyanın en iyilerinden. Ve burada çok az turist var, bir fotoğraf çekimi için gelen yüzlerce tekne arasından değilsin.

 

Uzun sürüşlerin ve manzaraların keyfini çıkarın

Yollar bu kadar kötüyken, arabada çok vakit geçireceksiniz. Dediğim gibi, yaklaşık 250 km yol almak sekiz saat sürer! Dağ ve yamaçların, yemyeşil yağmur ormanlarının ve teraslı pirinç tarlalarının sıralı vadi manzaralarının çerçevesinde uzun sürüş keyfide var tabi. Madagaskar gerçekten güzel bir ülke. Uzun sürüşlerden nefret ederken, gördüğüm her dağın ve vadinin fotoğrafını çekmek için her birkaç dakikada bir deklanşörüme bastım.

***

Madagaskar da görecek  yapacak çok şey var. Bakir bir iklim, dünyadaki üçüncü büyük adaya özgü harika yerel bitkiler ve egzotik hayvanlar görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın