Mart 4, 2024

Robotlar Bu Mesleklerin Sonunu Getirecek..

Robotların yükselişi 5 yıl içinde en az 5 milyon kişiyi işsiz bırakacak. Peki hangi meslek ne kadar tehlikede?

Fabrikalarda bant üretimi ile ise başlayan robotlar artık kendine her alanda iş bulur hale geldi. Dubai’de polis, Japonya’da resepsiyon görevlisi olarak karşımıza çıkan dünya genelindeki robotların sayısının 30 yıl içinde insan nüfusunu geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ise 2017’de dünya genelindeki işsiz sayısının 201 milyona çıktığını duyururken, Dünya Ekonomik Forumu’nun raporlarına göre 5 yıl içinde 5 milyon kişiyi işsiz bırakacak olan robotlar işsizlik sorunu da yaşamıyor. Küresel ölçekte insanlar için yüzde 5.8 olan işsizlik oranı robotlarda yüzde 0.

ROBOTLAR İŞİMİ ELİMDEN ALACAK MI?

Oxford Üniversitesi İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’ne göre gelecek 25 yıl içinde şu anda olan mesleklerin yüzde 47’si olmayacak. Peki robotlara işini kaptırmamak için hangi meslekler seçilmeli? “Robotlar işimi elimden alacak mı?” (Will robots take my job?) adlı site bu soruya, ‘Big Data’ (büyük veri) ve araştırma sonuçlarını analiz ederek cevap veriyor. Sitedeki arama motoruna mesleğinizi yazdığınızda (İngilizce) işinizin robotlar tarafından yapılabilme yüzdesini görebiliyorsunuz. Site, işinizin otomasyon açısından risk seviyesini, önümüzdeki 7 yıl içinde (2024’te) potansiyel büyüme oranını, sizin mesleğinizdeki toplam çalışan sayısını ve yıllık ortalama maaşınızı da gösteriyor. 700’den fazla mesleği alt kırılımları ile gelecek senaryolarını gösteren bu analiz, robotların 2024’te ABD’de ele geçireceği meslekleri gösteriyor. Türkiye için bu yıla çok değil, bir 10 yıl daha ekleyin ama daha fazla değil. Çünkü ok yaydan çıktı bir kere…

ROBOTLAR BU MESLEKLERİ ELİMİZDEN ALACAK!

Çağrı Merkezi Çalışanı

Çağrı merkezinde insana bağlanamamaktan yakınıyorsanız, şimdiden 2024’e hazırlanın. Bu işin % 99’unu robotlar yapacak.

Şoförler

Sürücüsüz otomobillerin sesleri gün geçtikçe yükseliyor. İnsanlar kendilerine sürücüsüz bir otomobil almadan önce bu teknoloji toplu taşımalarda kullanılacak ve bu şekilde insanların güvenini kazanacak. Taksiler, otobüsler ve servis araçları, 2024’ten itibaren yavaş yavaş robotların kontrolüne geçmiş olacak.

Hakemler

Bizim gibi hakemlerle yatıp hakemlerle kalkan futbol kültürleri için kaçınılmaz son. Halihazırda gol çizgisi teknolojisi gibi yapay zekanın dahil olmaya başladığı futbolda bir sonraki adım merak konusu. Ancak hakemlik müessesesinin eninde sonunda robotlara devredileceği de bir gerçek.

Aşçılar

En iyi ustalardan en iyi tarifleri en iyi şekilde öğrenmiş bir robot düşünün ve bu robottan milyonlarca üretildiğini… Endüstriyel mutfakların geleceğinde aşçıların robot olması kaçınılmaz.

Sekreterler

Yapay zekâ ile birlikte sekreterler ve yönetici asistanları için de tehlike çanları çalıyor. 2024’te bu işlerin % 96’sı robotlarda.

Doktorlar

Hastalıkları bir doktordan daha hızlı teşhis eden, cerrahi müdahaleleri kusursuza yakın yapabilen robotlar çok da uzakta değil. Tıp alanı, robotların müdahil olacağı alanlardan biri olarak gösteriliyor.

Kuaförler

Belki sohbetinden çok memnun kalmayacağız ama saç kesiminin başarılı olacağını tahmin etmek güç değil. Kafa yapımıza göre olası saç stillerini listeleyecek olan robotlar, hangi saç stilinin bizde nasıl duracağını da önceden gösterebilecek.

Güvenlik

Gelecekte robotlar, insanların güvenliğinden de sorumlu olacak. Civardaki insanları bir metal dedektörü gibi tarayacak olan robotlar, tehlike potansiyelini önceden tahmin ederek ve kendi aralarında anbean iletişim kurarak, olası olayların önüne geçecek.

Avukatlar

IBM firmasının iflas hukuku alanında çalışması için bir yapay zeka olan “AI Ross”u işe almasıyla, gözler hukuk alanına ve avukatlık mesleğine çevirildi. Konusunda tüm bilgiye sahip avukat robotlar, müvekkillerini yaşanmış örnekler ışığında savunarak, bu alanda da insana ihtiyaç duyulmamasını sağlayabilir.

Fabrika İşçileri

Halihazırda robotlar fabrikalardaki otomasyonda kullanılıyor. Hatta “karanlık fabrikalar” kavramını ortaya çıkaran insansız üretim zincirleri, günümüzde mevcut. Robotlar fabrika işlerini şimdiden devraldı bile. Sadece yeterince yaygın değiller. Robot teknolojilerinin, işletmeler için daha ulaşılabilir maddi seviyelere gelmesiyle birlikte dünyanın dört bir yanındaki fabrikalarda aktif olarak robotlar çalışacak.

Kasiyerler

Kasiyer robotların hayatımıza girmesiyle, sıra bekleme ve hatalı para üstü vb. sorunlar tarihe karışacak. İşlemler hızlanırken kusursuzlaşmaya başlayacak…

İnşaat İşleri

Duvarcı, sıvacı, betoncu, inşaat işçisi ve daha pek çok inşaat temelli meslek de robotların portföyüne katılacak.

Pilotlar

Şu an için, insanları gökyüzünde bir yapay zekanın insafına bırakmak ürkütücü gelse de, pilotlar için de kaçınılmaz son robotlarla yer değiştirmek olacak.

Asistanlar

Yöneticileri asiste eden kişiler de, robotlarla yer değiştirecek olan çalışanlar arasında gösteriliyor.

Muhasebeciler

Muhasebe işleri de kısa bir süre içerisinde yapay zekaya ve robotlara devredilecek işler arasında yer alıyor. Hangi verginin yaklaştığı, mail’inize ya da telefonunuza otomatik mesaj olarak gelirken, yaptığınız ticari işlemler neticesinde robot muhasebeciniz anbean hesaplarınızı güncelleyecek.

Çiftçiler

Tarım alanında da robotların varlığı giderek artacak. Bitkileri sürekli analiz eden robotlar, muhtemel problemleri tarla sahipleriyle paylaşacak.

 

Bir Cevap Yazın