Mart 4, 2024

Türkiye’de Yaşanmış Paranormal Olaylar

Hep ecnebi ülkelerinde olacak değil ya.. tabiki bizim ülkemizde de sıklıkla paranormal olaylar olmaktadır. Sizlerde küçüklüğünüzden beri onlarca duymuşsunuzdur eminiz.. Ülkemizde ki En bilinen 5 tanesini sizin için derledik.

1-) Kara Dedeler Olayı

Kırklareli’nin Davutlu Köyü’nde meydana gelen paranormal olaylar ülkemizin gündemine oturmuştu. Köyde birçok kişi gizemli olaylar yaşadığını iddia ediyor ve halk arasında üç harfliler olarak bilinen varlıkları gördüklerini söylüyorlardı.

Bu olayı araştırıp gerçekleri ortaya çıkarmak isteyen H.B isimli bir gazeteci köye giderek tüm köylülerle konuşur. Köyde 11 gün kalan H.B herkesten paranormal ve ilginç olaylar dinler. Fakat köyde kaldığı süre boyunca hiçbir esrarengiz olaya şahit olmaz. Röportajlarını bitiren H.B köyden ayrılmaya karar verir. Kendisi köyden ayrıldıktan sonra herhangi bir olay olursa çekmesi için kamerasını da 14 yaşındaki bir çocuğa bırakır.

Asıl esrarengiz olaylar H.B köyden ayrıldıktan sonra başlar. Köydeki üç evde herkes parçalanmış bir halde bulunur. Bunlar arasında H.B’nin kamerasını verdiği çocukta vardır. Bu olayın üstüne polisler H.B’yi gözaltına alır. Çünkü evlerin duvarında Arapça harflerle H.B’nin adı yazmaktadır. Bu paranormal olaylar H.B’yi çok etkiler mesleğini yapamaz hale getirir. 1989 yılında ortadan kaybolan H.B’den bir daha haber alınamaz. Yalnızca not defteri ve kıyafetleri ormanlık alanda bulunur.

Bu olay yaşandı mı bilinmez ama paranormal olaylar arasında ilk sırada olmayı hak ediyor.

 

2-) Yusuf Ziya Paşa Köşkü

Osmanlı’nın son döneminde yaşayan Yusuf Ziya Paşa 1910 yılında bir köşk yaptırmaya karar verir. Köşk dönemin şartları ve I. Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine bitirilemez ve yarım kalır. Karısının kendisini aldattığını da öğrenen Yusuf Ziya Paşa da köşkü bitirmek istemez.

Bu köşkün bulunduğu yerde yaşayanlar geceleri uzun saçlı bir kadın gördüklerini ve köşkün etrafında dolaştığını iddia etmektedir.

Günümüzde müze olarak kullanılan köşk halk tarafından perili köşk olarak bilinmektedir. Köşk müzeye çevrilirken inşaatta çalışan işçilerde uzun saçlı bir kadın sureti gördüklerini söylemiştir.

 

3-) Issız Cuma Mezarlığı

Issız Cuma Mezarlığı ( Gizemli Olaylar )
Issız Cuma Mezarlığı ( Gizemli Olaylar )

Ülkemizde en çok bilinen paranormal olaylar arasındadır. Issız Cuma Mezarlığı birçok gazetecinin ilgisini çekmiş ve uzunca bir süre TV programlarında tartışılmıştır. Esrarengiz olaylar Çanakkale’nin Seyvan ve Çakıroba köylerinin arasında bulunan tarihi mezarlıkta geçiyor.

680 yıllık olduğu söylenen mezarlık ilginç olaylar sayesinde herkes tarafından bilinir hale geldi. İnanılması zor olsa da birçok doğaüstü olay burada gerçeklemiş.

Anlatılanlara göre yaklaşık 60 yıl önce Seyvan köyünde Hatice isimli bir kadın bir kız bebek doğurmuş ve doğumdan kısa süre sonra da vefat etmiş. Annesiz kalan Ayşe adındaki minik yavruda annesinden 20 gün sonra vefat ediyor. Anne ve kızın ailesi onları yan yana mezarlara defnediyorlar. İşte gizemli olaylar da burada başlıyor.

Defin işlemlerinden birkaç gün sonra mezarlığa giden yakınları büyük bir şokla karşılaşıyor. Anne ve kızın mezarları birleşmiş. Yakınları mezarları düzenleyerek tekrar ayırmış ve mezarlıktan ayrılmışlar. Birkaç gün sonra mezarlığa geldiklerinde mezarların tekrar birleştiğini görmüşler. Bu durum birkaç defa tekrar ettikten sonra aile mezarları ayırmaktan vazgeçmiş.

Bu esrarengiz olay akrabalar tarafından söylendikçe büyük bir ilgi çekmiş. Günümüzde bu mezarlık halen ziyaret ediliyor ve gerçek olup olmadığı tartışılmaya devam ediyor. (1)

 

4-) Molla Zeyrek Camii

İstanbul’un fethinden sonra kiliseden camiye çevrilen Molla Zeyrek Camii birçok gizemli olaylar dizisine de ev sahipliği yapıyor. Anlatılan gizemli olaylarda caminin bulunduğu alan eskiden ahır olarak kullanıyormuş ve burada hayvanların sulanması için bir kuyu varmış.

İnsanlar geceleri hayvanlara bakmak için ahırlara gittiklerinde kuyudan insan çığlıkları duyuyormuş. İddialara göre çığlıkların geldiği bu kuyunun altında Bizans döneminden kalma bir mahzen varmış. Bu paranormal olaylar yıllar önce yaşansa da günümüzde bu alandan geçen kişiler geceleri insan çığlıkları duyduğunu iddia ediyor.

Gerçek nedir bilinmez ama bu iddialar birçok kişi tarafından dillendirilmeye devam ediyor.

5-) Işık Saçan Türbe

Işık Saçan Türbe ( Paranormal Olaylar )
Işık Saçan Türbe ( Paranormal Olaylar )

Bu paranormal olay fotoğraflarıyla birlikte belgelenmiş durumda. Esrarengiz olaylar hakkında kanıt istiyorsanız sanırım bundan iyisi olamazdı.

Arkadaşlarıyla birlikte Kastamonu yakınlarında bir türbeye giden Dr. Cengiz Caymaz başından geçen gizemli olay hakkında ilginç bilgiler veriyor.

Cengiz Caymaz’ın anlattığına göre olay 1981 yılında geçiyor. Bir dönem köylüler tarafından yıkılmak istenen bir türbe nedeniyle yaşananlar oldukça dikkatini çekmiş. Köylülerin anlattığına göre türbe buldozerle yıkılmak istenildiğinde motoru durmuş ve çalışmamış. Ardından köylüler balyoz ve kazmalarla yıkmak istemişler ama aletleri toprağa saplanıp kalmış. Bu esrarengiz olaylar üzerine türbeyi yıkmaktan vazgeçmişler.

Bu olayları dinleyen Cengiz Caymaz iyice meraklanmış ve türbeyi ziyaret etmeye karar vermiş. Türbe ziyaretini gerçekleştirmiş ve fotoğraf çekmeyi de ihmal etmemiş. Evine döndükten sonra fotoğrafları çıkarttıran Cengiz Caymaz gözlerine inanamamış. Fotoğrafların hepsinde aydınlık alanlar ve ışık saçan halkalar varmış.

Fotoğraf makinesinin ve filmlerin bozuk olma ihtimaline karşı türbeye bir kez daha giden ve yeni fotoğraflar çeken Cengiz Caymaz yine aynı sonuçla karşılaşmış. Türbe ve etrafındaki alanda aydınlık halkalar bulunuyormuş.

Birçok kişi tarafından yaşanmış gizemli olaylar arasında değerlendiren bu hikayenin gerçekliği bilinmez ama fotoğrafların bir kanıt olarak sunulduğu da inkar edilemez. (2)

Bir Cevap Yazın