İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yahudilerin Hz.Peygambere komploları

Müslümanlar, Yahudilerle yaptıkları anlaşmalara uymalarına rağmen Yahudiler, İslam’ın güçlenmesi ve yayılmasından dolayı Hz. Peygamber’e karşı komplolara girişmişlerdir. Beni Nadir Yahudileri bir yerde Resulullah’ın üzerine bir taş düşürmek istemişse de Resulullah, Cebrail’in uyarısıyla bundan kurtulmuştur. Hayber fethinden sonra da bir Yahudi kadını Resul-i Ekrem’i zehirlemeye kalkışmıştır. Bedir Savaşı’nın ardından Hz. Peygamber, Beni Kaynuka Yahudilerinin pazarına giderek,

“Ey Yahudi cemaati! Size de Kureyşliler’e gelen bela ve felaketlerin gelip çatmaması için Allah’tan korkun ve İslam’ı kabul edin. Zira biliyorsunuz ki ben Allah’ın gönderdiği bir elçiyim. Siz bunu kendi kitabınızda da görüp duruyorsunuz,” demiş, fakat onlar, “Sen ancak kendi halkını bilirsin, savaş sanatını bilmeyen bir halk ile karşılaşman seni yanıltmış olmasın. Eğer seninle savaşacak olursak bizim yiğit kişiler olduğumuzu göreceksin,” diye karşılık vermişlerdir.

Buna rağmen Hz. Muhammed Yahudileri sürekli İslam’a davet etmiştir. Hicretin 1. yılında Hayber Yahudilerine gönderdiği mektupta, Fetih Suresi’nin 29. ayetine atıfta bulunarak Tevrat’ta Muhammed’e iman etmeleri gerektiğine dair bir kaydın mevcudiyetini hatırlatmış ve İslam’a girmelerini istemiş, ancak bu çağrıya olumlu cevap alamamıştır. Öte yandan Yahudiler Medine’de kurulan İslam devletine karşı komplo hazırlamaktan geri durmamışlardır. Önceleri Hz. Peygamber’le bazı tartışmalara girmişler, bu yolla üstünlük sağlayamayınca ona ve Müslümanlara iftira etmişler, ardından müşrik ve münafıklarla işbirliği yapmışlardır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın