Nisan 19, 2024

ABD Donanması: Savaş pilotlarının tespit ettiği UFO’lar gerçek

Havacı bu beklenmedik karşılaşma için “Bugüne kadar hiç bu kadar hızlı bir şey görmemiştim” diyor

İddialara göre, ABD Donanması, savaş pilotları tarafından görüntülenen ve UFO’ların gerçek olabileceğini gösteren videoların açıklanamayan hava karşılaşmalarına ilişkin gerçek askeri kayıtlar olduğunu söyledi.

Internet’te dolaşan videonun kökeni, içeriği ve geçerliliği birkaç yıldır önemli tartışmalara konu olmuştu.

Gizliliği kaldırılan belgelerin depolandığı The Black Vault’tan blogger John Greenwald Jr.’a konuşan bir sözcü, “Donanma bu videolarda yer alan nesneleri tanımlanamayan hava olayları (unidentified aerial phenomena – UAP) olarak tanımlıyor” dedi.

Vice’ın Motherboard bölümüne göre, ek bir açıklamada, bu tanımlamanın 2017 ve 2018’de popülerlik kazanan ve “Go Fast”, “FLIR1” ve “Gimbal” olarak bilinen üç video için de kullanıldığı doğrulandı.

Kayıtların bazılarında, tanımlanamayan bir objenin görünüşte imkansız olan hızlarda ivme kazandığı (pilotlardan biri “şimdiye kadar hiç böyle bir şeye rastlamadım” diyor) ve mevcut Amerikan uçaklarının kabiliyetinin ötesinde manevralar gerçekleştirdiği görülüyor.

Ancak UAP karşılaşmalarının artan sıklıkta görülmeye başlandığını kabul eden ABD Donanması, bu yıl başlarında pilotların bu tür karşılaşmaları rapor edeceği yeni yollar açıkladı.

Bilgi Harbi Deniz Operasyonları Başkan Yardımcılığı Ofisi’nin sözcüsü ve UAP’lara dair en son açıklama yapan isim Joseph Gradisher, nisanda şunları ifade etti:

2014’ten bu yana bu izinsiz girişler düzenli olarak gerçekleşmeye başladı. Bunu çözüme kavuşturmak istiyoruz. Bunu kimin yaptığını, nereden geldiğini ve niyetlerinin ne olduğunu belirlememiz gerekiyor. Bunun tekrar yaşanmasını engelleyecek yollar bulmalıyız.

ABD Donanmasından emekli Yarbay David Fravor, New York Times’a verdiği 2017 tarihli röportajda 2004’te yaşadığı bir UAP karşılaşması nedeniyle “kafasının çok karıştığını” söylemişti.

Fravor; F/A-18F Super Hornet savaş uçağıyla yaklaştığı yaklaşık 12 metre uzunluğundaki garip, oval cisim için “daha önce hiç görmediğim bir şekilde hızlandı” demişti. Yarbay Fravor, bir donanma kruvazörünün takip ettiği nesneyle karşılaştığında, cisim “kaynayan” dalgalarla karışan denizin biraz üzerinde, havada süzülüyordu.

Cismin gözden kaybolması üzere Yarbay Fravor ve beraberindeki diğer pilot, yaklaşık 96,5 km uzaktaki bölgeye uçma emri aldı. Ancak onlar mesafenin henüz üçte birini gidemeden nesnenin kendilerini alt ettiği söylendi. Oraya vardıklarında, cisim yok olmuştu.

Times, Yarbay Fravor’un anlattıklarının Donanma tarafından yayımlanan üç videodan biriyle ilişkili olduğunu belirtti.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

The Independent©

Bir Cevap Yazın