İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere isyancıları akıllı sokak kameralarıyla tespit ediyor

Expert System

İngiliz araştırmacılar, ‘suç oluşturan eylemleri’ tespit edip, şüphelileri takip edebilecek kapalı devre kameralı gözetleme sistemleri geliştiriyor.
Kingston Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yapay zekâ kullanarak, silah tutmak gibi belirli türdeki davranışları tespit

edebilen bir sistem ürettiklerini açıklamıştı.
Teknoloji, aynı kişinin farklı kameralarla gözetlenebilmesine de imkân tanıyor.
İnsanların günlük yaşamlarının devlet tarafından gözetlenmesine karşı çıkan sivil toplum kuruluşları, özel tipteki bu kapalı devre kamera sisteminin siyasi protestocuları hedefleyebileceği uyarısında bulunuyor.
Araştırmacılar ise, geliştirdikleri sistemin yalnızca kanunları çiğneyenleri hedefleyeceğini ve masum sivillerin görüntülerinin silineceğini söylüyor.
Söz konusu teknoloji, bir bilgisayara kamusal alanda yapılan belirli türdeki davranışları tanımasının öğretilmesi üzerinden işliyor. Mekanizma, “tetikleyici olaylar” olarak adlandırılan türde davranışlar üzerine harekete geçiyor.
Kingston Üniversitesi’nden Dr James Orwell bir kişinin silah çekmesi durumunda etrafındaki insanların çeşitli yönlere doğru kaçma eğilimi gösterdiğini ve kamera sisteminin bu hareket biçimini algılayabileceğini söyledi.
Kapalı devre gözetleme sistemi kentin bir noktasında bir dükkânın camının kırılması ya da yağmalanması durumunda dükkâna saldıran kişilerin görüntülerini, geriye doğru adım adım takip ederek, mülke zarar veren kişinin dükkâna nereden geldiğini ve zarar verdikten sonra nereye kaçtığını tespit edebiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir