İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnternet davranışlarımızı tahmin edecek

Yapay zeka uzmanı Dominic Trigg, internette kullanıcı davranışlarını tahmin eden yazılımların artacağını belirtti. Trigg, Büyük Veri’yi sadece yapay zekanın işleyebileceğini ve sahip olunan sınırsız veri sayesinde tüketici kararlarının milisaniyeler içinde anlaşılabileceğini söyledi.

Facebook tarafından kısa süre önce sunulan ve mobil cihaz kullanıcılarının internet üzerinde anbean takip edilmesini sağlayan Atlas hizmeti, en doğru reklamın sunulması için firmalara yardım edecek. Webit 2014 Kongresi’ne katılan internet reklamcılığı için yazılımlar üreten Rocket Fuel firmasının Avrupa Müdürü Dominic Trigg, benzer hizmet ve araçların zamanla artacağını belirtti.

Al Jazeera’ye konuşan Trigg, reklam modellerinin hızla değiştiğini ve firmaların tüketici hareketlerini milisaniyeler içinde tahmin edecek yazılımların reklamcılığı yönlendireceğini belirtti. Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel ile reklamcılık sektöründe büyüyen aktörlerden biri olduğunu belirten Trigg, Büyük Veri’nin işlenebilmesi için yapay zekadan başka bir alternatif olmadığına dikkat çekti:

Yapay zeka alandaki çalışmalar sağlık, tıp, hukuk, seyahat ve diğer birçok alanda ilerleme gösteriyor. Tüm bu alanlarda makineler, yani yapay zeka daha iyi kararlar alıyor. Çünkü dışarıda biriken Büyük Veri sadece makinelerde işlenebiliyor ve anında karar alınmasını sağlıyor. En iyi analistlerin bile makineler doğruluğunda ve ölçeğinde analiz yapmaya kalkışması anlamsız olur. Doğru profil çıkarma, tarama yapma gibi teknolojiler gelecekte tamamen makineler tarafından gerçekleştirilecek. Bu kapsamda görsel veya yazılı olsun tüm reklam türlerinde de kararı makineler verecek.

Trigg, NASA bilim insanları dahil birçok farklı alandan mühendislerin yer aldığı araştırma birimleri sayesinde reklamcılığı daha ileri bir noktaya götürmeyi hedeflediklerini belirtti:

NASA bilim insanlarının yanı sıra Google, Facebook gibi firmalardan da bize katılan araştırmacıların oluşturduğu bir birimimiz var. Rocket Fuel olarak sadece reklamcılık alanında hizmet gösteriyoruz. Sahip olduğumuz ekipler bu alanda etkinliğin artmasında bugüne kadar önemli rol oynadı. Kurucularımızın Yahoo’dan gelmiş olması da bu alandaki etkinliğimizin temel bir sebebi. Bu kişiler Yahoo arama motorunda kullanıcıların gelecekteki davranışları hakkında bilgi edinebilmek için geçmişte çalışmalar yaptılar. Bağımsız bir firma olarak bugün geçmişteki çalışmaları daha ileriye götürmek istiyoruz ve farklı alanlardan gelen mühendislerle bu amaç için çalışıyoruz. Nihayetinde, insanların nerede olacağı ve ne yapacakları gibi bilgileri bilgisayar, mobil ve reklamcılığın var olduğu tüm sanayide paylaşacak teknolojiler geliştiriyoruz. Şu an için geleceğin reklamcılığı nasıl bir noktaya ulaşacak, bunu söylemek için erken.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir