İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IŞİD taktiklerini çözmek için yapay zeka

ABD’deki araştırmacılar IŞİD’in askeri taktiklerini daha iyi anlayabilmek için yapay zekâ kullandı.
Yapay zekâ sistemiyle IŞİD’e yönelik hava saldırıları ve örgütün yol kenarına bıraktığı bombalar arasında bağlantı kuruldu.

Algoritmik yapay zekâ sistemi geçen yılın ikinci yarısından sonraki IŞİD faaliyetlerini analiz etti.
Analiz sonucu ortaya çıkan bulgulardan biri yol kenarına bırakılan bombalardaki artış oldu.
Araştırmanın yazarlarından, 2006’ta Irak’ta görev yapmış eski bir ABD subayı olan Paulo Shakarian BBC’ye yaptığı açıklamada, “Çok fazla hava saldırısı düzenlendiğinde çok sayıda piyadeyle düzenlenen eylemlerden, yol kenarına bırakılan bombalara geçiyorlar” dedi.
Araştırmacılar ayrıca IŞİD’in çok sayıda piyadeyle düzenlediği operasyonlardan önce bomba yüklü araç kullanımının arttığını tespit etti.
Shakarian, “İki olgu arasında böyle bir ilişki olduğuna inanıyoruz çünkü Irak Ordusu’ndan takviyelerin başkent Bağdat dışına çıkmasını önlemek istiyorlar” dedi.
Hava saldırılarından sonra tutuklamalar
Araştırmacıları başta şaşırtan bir bulgu da Suriye Ordusu’nun hava saldırılarından sonra IŞİD’in yaptığı tutuklamalarda büyük bir artış olması.


Shakarian şu anda bunun hava saldırılarında rol oynamış olabilecek Suriye istihbaratı ajanlarını temizlemek için bir misilleme olabileceğine inandıklarını kaydetti.
Shakarian ayrıca IŞİD’in taktiklerinin Irak’ta dokuz yıl önce kullanılanlara kıyasla çok farklı olduğunu vurguladı.
Shakarian IŞİD’in yapısının daha karmaşık ve dinamik olduğunu, bu nedenle de stratejilerinin doğasını anlamanın bilgisayar analizi olmadan açıkça görülemediğini kaydetti.
İngiltere’deki Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nden Elizabeth Quintana IŞİD’i hedef alan güçlerin bu çalışmayı kullanışlı bulabileceğini söyledi.
Quintana “Ordular çok miktarda bilgiye sahip. Bu bilgileri daha kullanışlı ve sindirilebilir bir formata dönüştürme yoluna ihtiyaç duyuyorlar. Bu tür analizler de kesinlikle bunu yapmanın bir yöntemi” dedi.

kaynak : BBC

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir