Nisan 19, 2024

Orduların yapay zeka yarışına son verilsin

Apple’ın kurucularından Steve Wozniak ve ünlü fizikçi Stephen Hawking’in de aralarında bulunduğu birçok isim, orduların yapay zekâlı silahlar geliştirmesine yasak getirilmesini talep etti.

 

Teknoloji ve bilim dünyasının önde gelen birçok ismi, yapay zekâ tehdidine karşı önlem alınması için ikinci bir açık mektup hazırladı. Steve Wozniak, Stephen Hawking ve Elon Musk gibi isimlerin imzasını taşıyan mektup, ‘otonom silahların geliştirilmesinin devletler tarafından yasaklanmasını’ talep ediyor. Böylece ordular arasındaki yapay zekâlı silah yarışının önlenmesi amaçlanıyor.
Future of Life Enstitüsü tarafından sunulan mektupta, insan müdahalesi olmadan savaşabilecek ve insanları öldürebilecek silahların engellenmesi gerektiği vurgulandı. Önlenebilecek bir silah yarışına izin vermenin, kalaşnikofların yerine geçecek geleceğin akıllı silahlarını yaratmak olacağı ifade edildi.
Buenos Aires’de düzenlenecek uluslararası yapay zekâ konferansında sunulacak olan mektup, belli kurum ve devletleri hedef almak yerine küresel bir bilinçlilik oluşturmayı hedefliyor.
Stephen Hawking uyarmıştı
Yapay zekânın tehdidi konusunda geçmişte birçok uyarıda bulunan Stephen Hawking, Ocak ayında hazırlanan bir açık mektupta da başı çeken isim olmuştu.
Hawking’in yanı sıra birçok bilim insanının imzası yer alan mektupta, yapay zekânın insan kontrolünden çıkmaması gerektiği ve bunun sağlanması için önlemler alınmasının şart olduğu belirtilmişti.
Kaynak: Al Jazeera

 

Bir Cevap Yazın