İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Putin Sibirya’da UFO alarmı verdi!

VLADIMIR Putin, heyelanın bir UFO kazası ya da inişinden kaynaklanabileceği teorileri üzerine, Sibirya’nın uzak bir bölgesindeki “çökmüş bir dağ” ı araştırmak üzere askerlere emir verdi.

Olay sonucu oluşan heyelanla, büyük bir kaya yakınlardaki Bureya nehrini tıkadı. Su basma riski altında olan birçok köyboşaltıldı. Uzmanlar heyelanın 13.600 Olimpik yüzme havuzunu dolduracak büyüklükte toprak ve kayayı hareket ettirdiğini soylediler. Yerinden kayan34 milyon metreküp moloz, Tüm Amerikalıların aynı anda duş almalarına yetecek kadar suyu yutabilecek çukur oluşturdu.

Rus ordusu büyük ölçüde sel riski altında kalan Khabarovsk’daki köy ve Amur bölgeleriyle, Bureya alanlarına girişi engelledi. 525ft yükseklikteki kaya tepeye ve bu katastrofik olaya neyin neden olduğunu öğrenmek için olay yerine sevk edildi.

Ordu, suyun tekrar akmasını sağlamak için patlayıcılar ve ekipman kullanarak, “dağın parçalanması” görevini üstlendi.

Ancak uzmanlar yakındaki kayaların kırıldığı ve ikinci bir devasa toprak kayması ihtimalinin bulunduğu konusunda uyarılar yaptılar.

Savunma bakanlığında bir kaynak, bir grup uzmanın, kayaların vadi tabanına yaklaşık 1.280 ft yükseklikte bulunan düştüğü yerde “keşif çalışmaları yürütmek için” yolda olduğunu söyledi.

Heyelanın nedeninin UFO kazası olduğu iddia ediliyor

Kaynak, “Heyelanın büyüklüğü göz önüne alındığında, özel teçhizatlı mühendis ve demiryolu güçlerinin yanı sıra ordu ve ulaştırma havacılık ekipleri kayanın temizlenmesinde yer alacak” dedi.

400 kişinin Chekunda, Ust-Urgal ve Elga köylerinden tahliyesi için planlar hazırlandı.

Su baskını, Sibirya iç bölgesi ile Rusya’nın doğu sahili arasında hayati öneme sahip. Ordu nehrin yolunu hızlıca düzeltemezse, 2700 kilometrelik Baykal-Amur Ana Hat demiryolu bağlantısı zarar görebilir.

Sorunu daha da karmaşık hale getiren bir durum daha var. Bureyskaya hidro elektrik barajıda tehdit altında. Çünkü aşağı havzada bulunan barajıa su akışı durmuş durumda.

Heyelan Sibirya’nın doğusunda meydana geldi.
Heyelan Bureya nehrini tıkadı

Siberian Times gazetesinde, Rusya’nın 11 Aralık’ta meydana gelen olayı değerlendirmek için jeomorfologlar, jeologlar, hidrologlar ve toprak etüt ekipleri gönderdiği bildirildi.

Olayın gerçekleştiği Verkhnebureinsky bölgesi başkanı Alexey Maslov şunları söyledi: “Bu olayın açıklamasını bulmaya çalışıyoruz.

“Bir göktaşı olduğunu düşünüyorum.”

Bununla birlikte, doğu Rus’ya da ki yerel bir ankete göre, yüzde 27’si başkanın değerlendirmesine katılırken, yüzde 33’ünden fazlası olayın bir UFO olayı olduğuna inanıyorlar.

Sheffield Üniversitesi’nde Araştırma ve Yeniliklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve toprak kayması biliminde uzman olan Profesör Dave Petley, Bureya’nın dağ yamaçlarında 1900 ft yükseklikte “önceden var olan bir gerilim çatlağı veya depresyonu” fikirlerini reddederek şunları söyledi .

“Bunun kesinlikle bir kaya yamaç arızası veya bir meteor çarpışma olayı olmadığını söyleyebiliriz .”

Petley, olayın sonbaharda ya da yılın daha sıcak bir döneminde değil de, her yer donmuş buz altındayken kışın meydana gelmesinin “biraz” şaşırtıcı olduğunu kabul etti.

Koşulların “daha ​​büyük bir sorun olabileceğini gösterdiğini ve daha büyük bir toprak kayması için potansiyel oluştuğunu söyledi.

1908’deki Tunguska olayı, 700 mil kareden fazla ormanı dümdüz etti.

Olay yerine ilk ulaşan avcılar – nehrin akışındaki ani ve açıklanamayan bir değişiklikle irkildiler ve orada ellerini ısıtabilecekleri ‘sıcak kayaları’ bulunduğunu bildirdiler.

İlk tahminleri, olayın göktaşı düşmesinden kaynaklandığı yönündeydi – hem de geçmişte Aralık ayında Rus Uzak Doğusunu vuran bir meteor hiç rapor edilmemesine rağmen.

Sibirya, yıllar boyunca birçok meteor saldırısının yapıldığı yer olmuştur.

2013 yılında, batı Sibirya’daki Chelyabinsk kentinde, 20 mil yükseklikte patladığı gibi gökyüzünü aydınlatan ünlü bir meteor resmi çizildi .

1908’de Tunguska olayı, Sibirya’nın merkezi bir bölgesinde 770 mil kare ormanı düzleştirdi.

Patlama sonrası bir çarpma krateri oluşmaması nedeniyle çok fazla teori üretiliyor.Bir meteor, kuyruklu yıldız veya bir UFO inişinden bahsedilebiliyor.

Bu arada, 269 ​​fit genişliğinde bir asteroitin yarın Dünya’ya çok yakın bir şekilde geçeceği tahmin ediliyor.

(Will Stewart ek rapor)

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın