Nisan 19, 2024

Suriye’deki askeri üslerini genişleten ABD, havaalanı kuruyor

Suriye’nin kuzeyinde 25 askeri üssü olduğu söylenen ABD, Demokratik Suriye Güçleri (DSG)’nin kontrolündeki Şeddadi bölgesindeki askeri üssünü, askeri havaalanına çeviriyor. DSG yetkililerine göre ABD, Menbiç, Kobani ve Tiltemir’deki askeri üslerini ise genişletiyor.

Menbiç'teki ABD üssü
© AFP 2018 / Delil Süleyman
Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yetkililerinden edinilen bilgilere göre ABD, Suriye’nin kuzeyinde DSG’nin elinde bulunan yerlerde daha önce kurmuş olduğu askeri üslerini genişletiyor. ABD, Şeddadi bölgesinde geçen sene yaptığı askeri üssünü ise askeri havaalanına dönüştürüyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), da Haseke kentine bağlı Irak’a sınır olan Şeddadi bölgesindeki askeri üssün genişletildiğini açıkladı. Gözlemevi, üssün genişletilmesi işi için bölgeye çok sayıda ABD askerinin kaydırıldığını duyurdu.

‘ABD ASKERİ VARLIĞINI ARTTIRIYOR’

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov
© Sputnik /

Demokratik Suriye Güçleri’nden üst düzey bir yetkili, ABD’nin üslerini büyütmesiyle ilgili Sputnik’e konuştu.
ABD’nin IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye’nin kuzeyinde askeri varlığını git gide artırdığını belirten DSG yetkilisi, şunları aktardı: “ABD, IŞİD ile mücadele kapsamında bizim IŞİD’den temizlediğimiz yerlerde askeri üsler kurmaya devam ediyor. Daha önce kurduğu askeri üslerini ise genişletiyor. ABD, daha önce Kobane, Şeddadi ve Tiltemır bölgesinde kurduğu askeri üslerini genişletiyor. Menbiç’teki üssünü de genişletecek. Şeddadi bölgesindeki üs ise askeri havaalanı yapılıyor. Askeri havaalanına helikopterler inebilecek. Askeri üs ‘Mesakın Hekkıl’ denilen bölgede, Şeddadi kentinin tam ortasında yer alıyor”.

‘ABD, UZUN BİR SÜRE DAHA SURİYE’DE KALACAK, BÜYÜK DEVLETLER ÇIKARLARINA GÖRE HAREKET EDER’

ABD- Kürt güçleri
© REUTERS / Rodi Said

DSG’nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yöneticisi Gelo İsa, konuyla ilgili Sputnik’e konuştu.
ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde üslerini kurduğunu ve var olan üslerini ise genişlettiğini doğrulayan İsa, şöyle konuştu:” ABD üslerle ilgili çıkarına göre hareket ediyor. Büyük devletler çıkarlarına göre hareket ederler. ABD, daha uzun bir süre Suriye’de kalacak. Görünen o ki ABD en az 1 veya 2 yıl daha kalacak. Birçok üs kurması, ayrılmayacağı anlamına da gelmez. Daha önceden de birçok ülkede üsleri vardı. Ancak bazı durumlarda bir günde bu üslerini kaldırabildi. Yani üslerini kurması sonra ülkeden çıkmayacak anlamına gelmez. ABD hali hazırda şu aşamada Suriye’de kalacak. Ne kadar kalacağı belli değildir. ABD’nin Suriye’de ne kadar kalması Rusya ile anlaşmalarına ve çıkarlarına bağlıdır”.

DSG güçleri, Şubat 2016’da Şeddadi kentini IŞİD’den almıştı.

IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye’nin kuzeyinde DSG’nin olduğu bölgede 25 askeri üssü ve 5 bin askeri olduğu söylenen ABD, Suriye’nin kuzeyinde daha önce Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şeddadi, Kobane, Ayn İsa, Menbiç, Rakka, Deyr ez Zor, Haseke ve Tel Abyad’da askeri üsler kurmuştu.

ABD, Kobane’nin güneyinde Ğerebışk köyü yakınlarında ise büyük bir askeri hava üssü kurmuştu.

Content retrieved from: https://tr.sputniknews.com/columnists/201808271034918952-suriyede-askeri-uslerini-genisleten-abd-havalani-kuruyor/.

Bir Cevap Yazın