Nisan 19, 2024

Zombi istilası Çok Yakında Başlayacak

Zombi yüzyıllardır kullanılan bir kavram olsa da özellikle sinemanın gelişimiyle bir kült haline geldi. Zombi istilası üzerine onlarca film ve dizi çekildi. Filmlerde doğaüstü olaylar ve zombilerden kaçış temalı birçok konu işlendi. Hemen hemen her filmde de insanlık kurtulmayı başardı. Gerçekten bir zombi salgını ya da zombi istilası olsa gerçekten kurtulmayı başarabilir miyiz? Zombi istilası olabilir mi? Aslında yapılan araştırmalar zombilerin çok da uzun olmayan bir zamanda ortaya çıkabileceğini ortaya koyuyor. Zombilerin ortaya çıkacağını iddia edenlerin sundukları kanıtları inceleyelim. (1)

Zombi Nedir? Zombilerin Özellikleri Nelerdir?

Zombi Savaşı
Zombi Savaşı

Zombi saldırısı gerçek olacaksa öncelikle zombi nedir bunu öğrenmemiz lazım. Zombilere yaşayan ölüler de diyebiliriz. Zombi terimine ilk kez eski karayip inanç sistemlerinde rastlıyoruz. Burada anlatılan zombiler ölümsüz insan olarak geçiyor. Yeniden canlandırılan insanlar doğaüstü güçler kazanıyor ve ölümsüz hale geliyordu.

 

 

 

Zombilerin Özellikleri

  • Zombiler ölü olmalarına rağmen motor becerilerini kullanabilirler.
  • Kişilik hisleri ve duyguları tamamen kaybolmuştur.
  • Herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezler.
  • Vücutlarının büyük çoğunluğu ve organları çürümüş olmasına rağmen fiziksel birçok özelliği kullanabilirler.
  • Solunum ve sindirim sistemleri ile kan akışları durmuştur.
  • Zombilerin sinir sistemi yalnızca beyinde aktiftir.
  • Hiçbir duygusal algıları bulunmaz, sadece odaklanır ve yok ederler.
  • Zombiler asla durmaz ve yorulmaz.
  • Zombileri yok etmek için beyinlerini parçalamak gerekir. Vücutlarını parçalamanız ya da kafalarını kesmeniz bile tam olarak ölmelerini sağlamaz.

Zombi saldırısı o kadar çok ciddiye alınıyor ki Amerikan Hükümeti olası zombi saldırısına karşı önlem aldığını duyurdu. Günümüzde yapılan araştırmalar zombi istilası ihtimalini oldukça ciddiye almaktadır. Genel görüş bir virüs tarafından oluşacak viral zombilerin çok tehlikeli olacağı yönündedir. İşte zombilerin oluşma ihtimalini kanıtlayan gerçekler; (2)

1-) Zombi Tozu ( Zombi Yapan Uyuşturucu )

Günümüzde bazı uyuşturucu maddeler halüsinasyon görülmesine neden olarak insanları saldırgan bir yaratığa dönüştürebilmektedir. İnsan dışı davranışların ortaya çıkmasıyla zombi benzeri insanlar oluşmaktadır. Bununla ilgili yaşanmış hikayeler de mevcuttur.

2012 yılında Rudy Eugene adında bir uyuşturucu bağımlısı Miami’de evsiz bir adama saldırdı ve yüzünü yedi. Saldırıdan sonra evsiz adamın yüzünün %75’i parçalanmıştı. Polisler tarafından yakalanmaya çalışılan Rudy Eugene, dur ihtarına uymayınca vurularak öldürüldü. Yapılan testlerde saldırganın zombi yapan uyuşturucu yani LSD aldığı ortaya çıktı. Zombi tozu kaynaklı ilginç olaylar günümüzde de görülmeye devam etmektedir.

2-) Haiti Zombi Hikayeleri

Zombi kavramının çıkış noktasının eski karayip inançları olduğundan bahsetmiştik. Haiti’de zombilik kavramı o kadar yaygınlaşmış ki birçok zombi hikayesi buradan üretilmişti. Özellikle 20. yüzyılın başlarında Haiti’yi işgal eden Amerikalılar zombi hikayelerinden çok etkilenmiştir. Birçok Amerikalının anlattığına göre zombiler Haiti’deki büyücüler tarafından saldırı amacıyla kullanılıyordu. Amerikan sinemasında bu kadar çok zombi filmi görmemizin nedeni de belki de Haiti kaynaklıdır. Özellikle Amerikalıların zombi istilası konusunda çok tedirgin oldukları bir gerçek.

 

3-) Vudu inancı ve Zombilik

Zombi Büyücüleri
Zombi Büyücüleri

Yaşayan ölüler Afrika kökenli Vudu inancında bulunan mitlerden biridir. İnanışa göre Afrika büyücüleri ölü birinin bedenini canlandırabilir ve kendi kontrolü altında tutabilirdi. Canlanan yalnızca beden olduğundan hiçbir kişilik özelliği göstermezdi. Yaşayan ölü büyücü tarafından kontrol edilmezse saldırganlaşırdı. Bedenin ihtiyaçlarını karşılamak için insanda dahil olmak üzere önüne çıkan her şeyi yerdi.

Afrika kökenli Vudu inancının zombiliğin kökeni olduğu düşünülmektedir. Esrarengiz olaylar yüzyıllardan beri anlatılarak bir korku miti oluşturulmuştur. Zombilik Afrika’da yalnızca bir efsane olsa bile büyücülerin bundan çok iyi bir şekilde yararlandığı bir gerçek.

 

4-) Parazitlerin İnsan Beynini Ele Geçirmesi

Bazı parazitlerin girdikleri bünyeleri ele geçirerek kendi istekleri doğrultusunda yönlendirebildikleri bilinmektedir. Buna en iyi örnek at kılı solucanlarıdır. Bu parazit öncelikle sineklerde görülür. Çekirgenin at kılı solucanı bulunan bir sineği yemesi üzerine de de çekirgeye yerleşir. Bu parazitin büyümesini tamamlayabilmesi için suya ihtiyacı olmasına rağmen çekirgeler sudan uzak durur. Parazit çekirgeyi suya yönlendirmek için sinir sistemini ele geçirir ve suya atlamasını sağlar. Çekirge suda boğulurken, at kılı solucanı büyüme evresini tamamlar.

Görüldüğü üzere parazitler kendi çıkarları doğrultusunda canlıları yönlendirebilmektedir. Buna benzer bir parazitin insan sinir sistemini ele geçirmesi sonucu zombi istilası ve zombi saldırıları ortaya çıkabilir.

5-) Zombi Virüsü

Günümüzde görülen birçok virüsün zombi virüsü olarak başkalaşım geçirebileceği düşünülmektedir. Özellikle kuduz virüsü bulaştığı canlıda davranış değişikliklerine neden olmaktadır. Köpekleri, yarasaları ve insanları etkileyebilen bu virüs canlının kontrolünü yitirmesine neden olur. Kuduz virüsüne maruz kalan hastalar yutma zorluğu çektiklerinden açlık ve susuzluğa maruz kalırlar. Bu durum da su gördüklerinde aşırı tepki vermelerine ve saldırganlaşmalarına neden olur. Kuduz virüsünün mutasyona uğraması olası bir zombi istilası ve saldırısının başlangıcı olabilir.

6-) Deli Dana Hastalığı

Deli dana büyükbaş hayvanlarda görülen ölümcül bir hastalıktır. Beyin fonksiyonlarını tahribata uğratan bu hastalık ilginç olaylar yaşanmasına sebep olmuştur. Hayvanları saldırganlaştıran ve tüm bedenini ele geçiren deli dana hastalığı insanlara da bulaşabilmektedir. İnsanlarda görüldüğünde de saldırganlığı tetikleyen ve şiddet eğilimini arttıran bir etki gösterir. Hastalarda hayatta kalma içgüdüsü oluşmaktadır. Hastalığın ilerlemiş boyutlarının zombi istilası ile aynı etkilere sahip olacağı düşünülmektedir.

 

7-) Zombi Silahı

Zombi istilası bir devlet ya da terör örgütü tarafından başlatılabilir mi? Günümüzde birçok ülkenin kimyasal silahlara sahip olduğu bilinmektedir. Hatta Ortadoğu’da toplu katliamlar kimyasal silahlarla yapılmaktadır.

Dünyada kimyasal silaha dönüştürülebilecek nörotoksinler bulunmaktadır. Nörotoksinler sinir sistemini etkileyerek kişinin zombi gibi davranmasına neden olur. Örneğin kirpi balığı tarafından üretilen nörotoksin insanları zehirleyerek, zombi davranışları göstermesine neden olur. Kişiler etrafına saldırarak bir ölüden farksız davranır. Zehrin etkisi geçtiğinde ise hiçbir şey hatırlayamaz. Bu zehrin bir devlet tarafından silaha dönüştürülmesi ve kullanılması halinde doğacak sonuçları düşünebiliyor musunuz? Zombi istilası genetik yollarla oluşmasa bile bir gün yapay olarak oluşturulacağı kesin. Zombi savaşı çok uzak bir ihtimal değil.

 

8) Datura Bitkisi

Haiti’deki büyücülerin ve Afrika’daki Vudu rahiplerinin zombilikle bağlantısından bahsetmiştik. Şimdi de bunların insanları zombileştirebilmesini sağlayan bir bitkiden bahsedeceğiz. Datura bitkisi zombi tozu olarak da geçiyor ve uyuşturucu yapımında kullanılıyor. Ayrıca çok güçlü bir zehir olduğu da biliniyor. Doğru miktarlarda kullanılmadığında insanların saniyeler içinde ölmesine neden oluyor.

Büyücüler bu bitkinin tozunu doğru miktarda kullandıklarında insanları zombiye dönüştürerek kendilerine bağlayabiliyorlardı. Bu sayede doğaüstü güçlere sahip savaşçıları kontrol ediyorlardı. Datura bitkisine maruz kalanların iyileştirilme şansı yoktu. Bu nedenle büyücüye bağlı bir hayat sürmek zorunda kalıyorlardı.

 

9-) Ölüleri Diriltme Deneyleri

Günümüzde bazı devletlerin ve bilim adamlarının ölüleri diriltme deneyleri yaptıkları bilinmektedir. Bu deneyler başarıya ulaşsa bile diriltilecek insanların zombiden farkı olamayacaktır. Ölümden sonra beynimiz dışarıdan içeriye doğru çürümeye başlar. Dış katman anılarımızı, duygularımızı ve karar alma yeteneğimizi oluşturur. Ölümden sonra hızla çürüyeceği için diriltilen bir insanda kişilik özellikleri ve duygular yer almayacaktır. Bu nedenle olası bir insan diriltme zombi istilası başlangıcı olabilir. (3)

Bir Cevap Yazın