Nisan 19, 2024

Zuckerberg’in 2016 hedefi ‘yapay zeka’ üretmek

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg kendi hesabından yaptığı açıklamada 2016’da yapmak istediklerinin arasında kendisine çocuk bakımı ve ev işleri konusunda yardımcı olacak bir yapay zeka üretmek olduğunu söyledi.


Zuckerberg, yapay zeka teknolojisiyle evindeki müzikten ışık ve ısı sistemine kadar herşeyi ‘sesini tanıtarak’ kontrol etmeyi hedeflediğini söylüyor.
Facebook’un kurucusu, kendisine özel bu yazılımın tasarlanmasının eğlenceli bir deneyim olacağını belirtirken, ”Kişisel asistanıma, kapıyı çaldıklarında arkadaşlarımı yüzlerinden tanıyarak kapıyı açmasını öğreteceğim. Ayrıca yapay zekayı Max’in yanında olmadığım zaman odada neler olup bittiği konusunda beni bilgilendirmesini sağlayacak şekilde eğiteceğim” dedi.

Facebook, halihazırda mesajlaşma aplikasyonu messenger için yardımcı yaratmayı hedefleyen bir yapay zeka üretim sürecinde.
Iron Man (Demir Adam) filmindeki ‘uşak’ Jarvis karakterinden ilham aldığını söyleyen Zuckerberg, ”Kişisel asistanıma eve gelen misafirleri yüzüne bakarak onları nasıl tanıyacağını öğreteceğim. Ayrıca ben yokken Max’ın (kızı) odasinda neler olup bittiğini de bana bildirecek” dedi.
Gelişmeleri yıl boyunca paylaşacağını belirten Zuckerberg, kızı doğduktan sonra, ”insanlığın potansiyelinin daha ileri seviyelere taşınabilmesi için” Facebook’ta kendisi ve eşinin hisselerinin Zuckerberg – Chan Vakfı’na bağışlayacaklarını söylemişti.

Zuckerberg’in geçmişte kendisi için belirlediği yeni yıl hedefleri arasında Mandarin’ce konuşmayı öğrenmek, ayda 2 kitap okumak ve her gün yeni bir insanla tanışmak da var.

 

kaynak : bbc.com

Bir Cevap Yazın