Nisan 13, 2024

Esir Düşen 1800 Türk Askerini Kurtarmak İçin Servetini Ruslara Veren Kahraman Türk Kadını Meryem Atmaca

Türk milletinin Milli Mücadele ruhu kimse tarafından yadsınamaz bir gerçek. Kadınıyla çocuğuyla vatan toprakları için milletimizin yapmayacağı fedakarlık yok. İşte Meryem Atmaca da o fedakar Türk kadınlarından biri. Onun hikayesi okuyanları hem gururlandıracak hem de hüzünlendirecek türden.

1.Dünya Savaşı’nda Sarıkamış’ta, Osmanlı güçleri Ruslara karşı büyük zorluklar karşısında mücadele vermiş, soğuk, açlık, cephanenin yetersizliği gibi sebeplerden dolayı askerlerin birçoğu şehit düşerken, birçoğu da Rusların eline esir düştü. Esirler için, onlara nasıl davranılacağı konusunda savaş öncesi antlaşmalar yapıldıysa da Ruslar tarafından bu antlaşmalar tabi ki göz ardı edildi. Savaş meydanlarında esir düşen Türk askerlerinin yaşadıkları zorluklar ve sıkıntı, daha Rusya’ya nakledilmeleri sırasında başladı.Yolculuklarda hayvan taşımada kullanılan yük vagonları nakil aracı işlevini görmekteydi.

Vagonlardaki kokudan ve pislikten dolayı hastalıkların önüne geçmek imkânsızdı ve bu sebepten dolayı kaynaklar da ölüm oranının yüksek olduğunu göstermekte. Yaralı ve sağlıklı esirler bir arada tutularak, genelde Kafkas Ermenilerinin idare ve kontrolü altındaydı. Varılan yerlerde vagonlar açıldığı zaman, her vagondan 10-15 Türk askeri ölmüş olarak çıkarılmakta ve yollarda cansız olan bedenler açık araziye atılmaktaydı.

Esir kampları da yaşanmayacak boyuttaydı

Sibirya’da Türk esirlerin nakil edildiği Rus kamplarının da vagonlardan aşağı kalır yanı yoktu. Ruslar, daha önceden terk edilmiş olan fabrikaları kamplara çevirerek esirleri, insanların yaşamaları için elverişsiz olan bu ortamlarda tuttular. Kamplarda ele geçirilen binlerce esirin gelmeye devam etmesi nedeniyle aşırı kalabalık çarçabuk hissedildi. Bu yüzden kamplardaki yatak, battaniye ve odun sıkıntısı daha da ağırlaştı.

Meryem Atmaca Bu Duruma Daha Fazla Dayanamaz Ve Elini Taşın Altına Koyar

İşte Meryem Atmaca da tam bu zamanda devreye girdi. Meryem Atmaca’nın elinde tüm serveti olan 10 bin altını vardı. Belki de hiç kimsenin yapmayacağı fedakarlığı gösteren, Meryem Atmaca Ruslarla pazarlık yaparak zimmetinde bulunan bütün altınları onlara verdi ve kahraman askerlerimizi kurtardı.

Savaşın bilinmeyen kahramanı Atmaca, 1926 yılında fakir bir kadın olarak ölmüştür.

Bir Cevap Yazın