Nisan 19, 2024

Facebook’tan dijital asistan

Sosyal paylaşım ağı Facebook yazılı komutlarla çalışan ve M ismini verdiği dijital bir asistan geliştirdiğini açıkladı.

 

Son yılların popüler trendi olan sesli asistan rekabetine sosyal Facebook da farklı bir şekilde dahil oluyor. Firma yaptığı duyuru ile metin bazlı çalışan dijital asistan geliştirdiğini duyurdu. M adı verilen dijital asistan, yazılı komutları anlıyor ve bunlara yapay zeka çerçevesinde yanıtlar veriyor.
Konuyla ilgili olarak Facebook sayfasında açıklama yapan Messenger’dan Sorumlu Yönetici David Marcus, yeni servisin Messenger üzerinde test edildiğini ifade etti. Dijital asistan M, şimdilik sadece California bölgesindeki sınırlı bir kitle tarafından kullanılabiliyor.
Test aşamasında eğitildiği açıklanan M’nin, yazılı sorulara yanıt verdiği, yapay zekası çerçevesinde yorum yaptığı da ifade ediliyor. Dijital asistanın ne zaman ve hangi şartlarda kullanıma sunulacağı konusunda bir bilgi verilmedi.
Halen kullanımda olan dijital asistanlar arasında Apple’ın Siri, Microsoft’un Cortana ve Google’ın Now hizmetleri bulunuyor. Bu servisler ağırlıklı olarak sesli komutlarla çalışıyor. Türkçe desteği ise şimdilik sadece Apple’ın Siri servisi tarafından sağlanıyor.
Kaynak: Al Jazeera

Bir Cevap Yazın