İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Microsoft’un Oscar tahminleri tuttu

Microsoft’un geliştirdiği akıllı asistan Cortana, Oscar gecesinde ödüle layık görülen 20 ismi doğru tahmin etti. Yapay zekanın tahmindeki başarı oranı yüzde 84 olarak belirdi.

Cortana ismini Halo oyunundaki karakterden alıyor.
Cortana ismini Halo oyunundaki karakterden alıyor.

Dünya Kupası, İngiltere Premier Lig ve Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nde (NFL) gösterdiği başarının ardından, Microsot’un akıllı asistani Cortana Oscar’a layık görülen isimlerin neredeyse tamamını doğru tahmin etti.
Cortana, 87’inci Akademi Ödülleri’nde en iyi aktör, en iyi aktris, en iyi yardımcı aktör ve en iyi film dahil olmak üzere 24 kategorinin 20’sini doğru tahmin etti. Akıllı asistanın geliştirilmesinde rol alan Microsoft’un New York’taki Ar-Ge laboratuvarında çalışan David Rothschild, geçtiğimiz iki yılda da dikkat çekici tahminlerde bulunmuştu.
Rothschild, Microsoft’un yapay zeka teknolojisini tanıtmak için yaptığı tahminler kapsamında 2013’te 19; 2014’te ise 21 Oscar kazanan ismi doğru tahmin etmişti. Dünya Kupası’nda son 16 maçın 15’i doğru tahmin eden Cortana, 2012 ABD seçimlerinde de 50 eyaletten 49’unda sonuçları doğru tahmin ederek büyük başarı elde etmişti.
Kaynak: Al Jazeera

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir