İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Skynet tehdidine karşı 10 milyon dolar

terminator_getty_promo

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapay zekânın insanlığa karşı oluşturabileceği tehditlere karşı sıkça uyarılarda bulunan teknoloji milyarderi Elon Musk, ‘Skynet tehdidine’ karşı 10 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı.

Elon Musk, Skynet tehdidine karşı ilk adımı attı. [Fotoğraf: Shutterstock]
SpaceX ve Tesla Motors firmalarının sahibi Elon Musk, geleceğin makineler tarafından ele geçirilmesini önlemek için önemli bir adım attı. Terminatör serisinde insanlığa savaş açan Skynet benzeri ‘kontrolden çıkan makinelere’ karşı önlem almayı planlayan Musk, yapay zekânın insan kontrolünde kalmasını sağlamak için 10 milyon dolar bağışladı.
Future of Life Enstitute (FLI) tarafından yayımlanan ve yapay zekânın kontrollü geliştirilmesini savunan açık mektuba imza atan isimlerden biri olan Elon Musk, FLI sayfasında yaptığı açıklama önlem mekanizmalarının sağlanması için bağış yaptığını duyurdu.
‘Yapay zekâ güvenliğinin önemli bir konu olduğunu’ belirten Musk, yapay zekânın insanlığa fayda sağlayacak şekilde gelişmesi gerektiğini söyledi.
Musk’ın bağışladığı para yapay zekâ araştırmalarında doğabilecek olumsuzlukların kapatılmasını ve yazılımlara koruyucu unsurlar eklenmesini öngörüyor. Bağış aynı zamanda yapay zekâdan maksimum fayda sağlanmasını görüşmek için uzmanları bir araya getirecek toplantıların düzenlenmesi için kullanılacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın