İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Selknam Soykırımı

Arjantin ve Şili’nin güney ucunda Patagonya bölgesinde ve Ateş Toprakları’nda yaşayan avcı ve toplayıcı Selknam (Selk’nam, Ona, Onawo) Kızılderililerine karşı girişilen soykırım. Selknamların İspanyol sömürgecilerle karşılaşması az olmuştur. Ateş Toprakları Altına Hücumu sırasında Beyazlarla karşılaşsalar da, esas yoğun karşılaşma 19. yüzyılın sonlarında olmuştur. Arjantin ve Şili hükûmetleri 19 yüzyılda Ateş Toprakları’nı bölüşmeye başlamıştır.

Koyun yetiştiriciliğinin bölgede başlatılmasından sonra Avrupalı, Arjantinli ve Şilili yerleşimciler ile yerliler arasında çatışmalar başlamıştır. Büyük koyun yetiştirici şirketleri tarafından finanse edilen insan avı vaşlatılmış ve ölü getirilen her Selknam adamı için cazadores de indios («Kızılderili avcıları») denen ödül avcılarına dönemin değerleriyle 1 İngiliz sterlini verilmiştir. Öldürdüğünün kanıtı olarak bu Kızılderililerin kafası, elleri ya da kulakları getirilmiştir. Kızılderililere karşı yapılan saldırgan baskılar 20. yüzyılda da devam etmiştir.

Son “safkan” Selknam Kızılderilisi olan Ángela Loij 1974 yılında ölmüştür. 2004 yılında 91 yaşında ölen Enriqueta Gastelumendi en son ölen Selknamdır. Selknamcayı konuşan son kişi 1980 lerde ölmüştür ve UNESCO’nun 2010 Atlasına (Atlas of the World’s Languages in Danger) göre artık ölü dildir.[152] Soykırımın ana sorumlusu mühendis Julius Popper’dir ve bizzat kendisinin öldürdüğü Kızılderililerin sayısı bilinememektedir.

O tarihlerde selknam kızılderililerinden numune olarak seçip avrupada hayvanat bahçelerinde sergilemek Avrupalıların yaptığı sıradan olaylardandır. İlk Resimde 1889 yılında Hayvanat Bahçesinde sergilenmek üzere Avrupaya götürülen bir Selknam ailesini görüyorsunuz. İkinci resimde ise Avrupada bir hayvanat bahçesinde ki Selknamlar ve onları izleyen modern avrupalılar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın