İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

100 yıl ömürlü pil üretilmesi planlanıyor!!

Rusya Uluslararası Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ndeki bilim insanları, nano boyuttaki cihazlarda kullanılabilecek nükleer pillerin 100 yıl ömrü olması için çalışıyor. Birçok farklı alanda kullanılabilcek olan bu teknoloji için nikel elementi üzerine araştırmalar yapılıyor.

Applied Physics Letters dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, elektronik alanında küçültülme eğilimindeki uzmanlar için nano boyutta cihazlar geliştirilmesi önem arz ediyor. Zira nanoelektronik teknolojisi ile mekanik unsurların bir araya getirilmesi sonucunda mikrobiyolojik veya kimyasal sensörler, motorlar üretilebiliyor. Bilim insanları da cihazların kullanımı için gerekli mikroboyutta enerji kaynaklarının üretilmesine yönelik aktif çalışmalar gerçekleştiriyor.

MEPhI’den bilim insanları da gelecekte 100 yıl ömürlü nükleer pil üretebilmek için betavoltaik güç beslemeli radyoizotop enerji kaynakları üzerinde çalışıyor. Üretilmesi istenen bu piller uzun ömürlü olduğu gibi, hiçbir müdahalede bulunmadan stabil ve tamamen sessiz şekilde faaliyet gösterebiliyor.

Nikel, Esnekliği Ve İşlenebilirliği Açısından Elverişli

Bilim insanlarının üzerinde çalıştığı bu pillerin günlük hayatta kalp ritmini düzenleyen cihazlar, kan şekeri ya da kan basıncı ölçerler ile uzaktan kumanda sistemleri ve mikrorobotlarda kullanılması planlanıyor.

Bu amaçla hareket eden Rus bilim insanları son olarak nikel izotoplarında bulunan nanotanecik filmlerindeki elektrofiziksel maddeler üzerinde bir çalışma yaptı. Çalışmalarda nikel kullanılmasının en önemli nedeni Nikel-63’ün en uzun ömürlü beta salımlayıcılardan biri olması. Ayrıca nikel, esnek ve kolay işlenebilen bir element olduğu için kullanımı da diğer elementlere göre daha elverişli.

Rusya Uluslararası Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Lazer ve Plazma Teknolojisi Enstitüsü’nde görev yapan Pytor Borisyuk, kurdukları özel sistem sayesinde Nikel-63 nanotanecik filmlerinin iki önemli işlemi gerçekleştirebildiğini söyledi.

Borisyuk’a göre bu keşifle birlikte bilim insanları, nikel-63’ün beta çözünüm enerjisini yarı iletken sistemler olmadan elektron akımına dönüştürülebileceği öğrenmiş oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir