İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ambargolar yüzünden güçlükle geçinen Kübalılar, çareyi prezervatifte buldu.

Yıllardır ülkede devam eden ekonomik kriz ve Amerikan ambargosu yüzünden, temel ihtiyaç ürünlerine ulaşmakta zorlanan Kübalılar çareyi sıra dışı yöntemlere başvurmakta buluyor.

Cinsel hastalıklardan korunmak ve gebeliği önlemek için kullanılan prezervatifleri Kübalıların balık tutma, kuaför salonları gibi çok farklı yerlerde kullanması dikkat çekiyor.

Ortalama aylık gelirin sadece 30 dolar olduğu ülkede, ithal edilen temel ihtiyaç ürünlerinin de çok pahalı olmasıyla, Kübalılar günlük ihtiyaçlarını ülkede üretimi yaygın olan ve oldukça ucuz olan prezervatifler karşılıyor.

Ancak ülkede üretimi yaygın olan ve oldukça ucuz olan bir ürün dikkati çekiyor: Prezervatif. 3 kutusu 1 Küba pesosuna satılan prezervatif, Kübalılar tarafından birçok alanda kullanılıyor.

Kübalılar prezervatifleri nerede kullanıyor?

Başkent Havana’da bir kuaför salonu işleten Sandra Hernandez, lastik tokası bulmakta zorlandığını ve bunun için alternatif çözümler bulmak zorunda kaldığını itiraf ediyor.

“Müşterilerimize elimizde malzeme yok dememiz mümkün değil.” diyen Hernandez, “Kolaylıkla temin edebildiğimiz prezervatifleri saç bandı olarak kullanıyoruz.” diye konuştu.

Doğum günü ve düğünlerde de balon olarak kullanılan prezervatifler, balıkçıların da işine yarıyor. Kübalı birçok amatör balıkçı, şişirdikleri prezervatifleri yem taktıkları kancalarıyla beraber denize atıyor. Balıkçılar bu yöntem sayesinde daha büyük balık yakalayabildiklerini savunuyor.

Prezervatiflerin kullanıldığı en ilginç yöntemlerden biri de şarap üretimi. Havana’daki evinde üretim yapan Orestes Estevez, prezervatiflerin fermente işlemine yardım ettiğini belirtiyor: “Büyük damacanaların üzerine ucu hafifçe delinmiş prezervatif koyuyoruz. Bu sayede şarap daha iyi fermente oluyor. Fermente işlemi bittikten sonra da damacanalar üzerindeki baloncuk sönüyor.”

Tamamen geleneksel usuller kullanılarak üretilen şarap Havana’nın El Cero mahallesinde satılıyor.

Küba’da yaklaşık 60 yıldır yönetimde bulunan Castro dönemi sona erdi. Geçtiğimiz nisan ayında, Raul Castro 10 yıldır yürüttüğü devlet başkanlığı görevini Miguel Diaz-Canel’e devretti.

2008 yılında sağlık sorunları nedeniyle görevini kardeşine devreden Fidel Castro, 2016’da 90 yaşında vefat etmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir