İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cengiz Han nasıl öldü?

1207 yılında, Moğol İmparatorluğu’nun kuruluşundan kısa bir süre sonra, Harzem’e düzenlediği sefer için asker göndermeyi reddeden Tangut hanına karşı Cengiz Han’ın içinde büyük bir kin vardı. Tangut kralı, Cengiz Han’ın Harzemşah’ı tek başına yenemeyecekse savaşa çıkmasının bir anlamı olmadığını söyleyerek küçümseyici bir tavır sergilemişti.

Cengiz Han, bu hakarete rağmen Harzem seferine odaklandı ve bu görevini tamamladıktan sonra Tangut Krallığı’na dönme planı yaptı. Ordusunu tekrar güneye doğru ilerletirken, Tangut Savaşı’nı büyük bir akının sadece başlangıcı olarak görüyordu. Amacı, Tangut Krallığı’nda merkezi bir noktayı ele geçirip, son hedefi olan Sung Hanedanlığı’na doğru ilerlemekti. Harzem’i fethettiğinde Kuzey Çin’de savaşmak üzere bıraktığı ordudan kurtulmak istiyordu.

1226-1227 kışında, Tangut’a karşı savaş açmak üzere Gobi Çölü’nde ilerlerken, bir gün vahşi at avlamak için durdu. Cengiz Han’ın bindiği kızılımsı gri at, vahşi atların saldırısına uğrayınca ürktü ve Cengiz Han’ı yere fırlattı. İç yaralanmalar, yüksek ateş ve karısı Yesui’nin endişeli ısrarlarına rağmen, Cengiz Han eve dönmeyi reddetti ve Tangut seferine devam etti. Sonbahardan sonra sağlığı hiç düzelmedi, ancak kutsal kabul ettiği Burhan Haldun Dağı ile aynı isme sahip Tangut kralına yönelik saldırısını sürdürdü. Bu ismin Tangut kralı tarafından kullanılmasına o kadar öfkelendi ki, kralın idamından önce isminin değiştirilmesini emretti.

Altı ay sonra, Tangut Krallığı’na karşı kazanılan zaferden birkaç gün önce Cengiz Han hayata veda etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir