İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın en küçük annesi 5 yaşındaki Lina Medina

Tıp literatürüne dünyanın en küçük annesi olarak geçen 5 yaşındaki Lina Medina ve bebeği. Peru, 1939.

Lina Medina 1933 yılında Peru Ticrapo bölgesinde doğmuştu. 5 yaşındayken ailesi onun karnındaki büyümeyi farkedince hastaneye götürdüler. Kızın karnında bir tümör, bir asalak veya buna benzer bir şey olmasından korkuyorlardı. Fakat doktorların tetkikleri sonucu Lina’nın hamile olduğu anlaşıldı.

Sonradan kızın yıllar boyunca tıbbi kontrolünü üstlenecek olan Dr. Geraldo Lozada yüzde yüz emin olmak için Lina’yı tam teşekküllü bir hastaneye götürdü. Röntgen ve tüm tetkikler sonucunda kızın çok çok nadir görülecek ve “erken ergenlik” denilen biyolojik bir yapıda doğduğu anlaşıldı. Normalde kız çocukları ortalama 10 yaşında cinsel olarak olgunlaşırken, erkek çocuklarında 11-12 yaşa kadar sarkabiliyor ve her iki cinste de bu yaşlardan sonra cinsel gelişim giderek hızlanmaya başlıyordu.

Oysa Lina çok farklıydı. Kız muhtemelen 2,5-3 yaşında adet görmüştü. 4 yaşında göğüs gelişmesi ve 5 yaşında doğuma hazır olacak bir şekilde leğen kemiklerinin gelişimi tamamlanmıştı. Hamilelik son safhaya geldiğinde, kıza bir şey olmaması için Dr. Geraldo Lozada, arkadaşı olan bir diğer doktor ve bir anestezi uzmanı Lina’yı doğumhaneye aldılar. Sezaryen ameliyatının ardından 14 Mayıs 1939’da, kız 5 sene ve 7 aylıkken bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Çocuk 2 kilo 600 gram olarak doğmuştu. Küçük anne Lina ve bebeği birkaç gün sonra taburcu edildiler. Fakat Dr Geraldo Lozada kızın ve bebeğin düzenli olarak kontrollerini üstlendi. Ayrıca, uluslararası tıp camiasını bilgilendirmek için konu hakkında bilimsel makale yazıyordu.

Şimdi sıra çocuğun babasının kim olduğunu bulmaya gelmişti. Birkaç gün sonra polisler Lina’nın babasını aile içi tecavüzden dolayı gözaltına aldılar. Adam bir süre sonra kanıt yetersizliğinden serbest bırakıldı. Lina ise bebeğin babası hakkında hiçbir bilgi vermiyordu.

Başka bir ihtimal daha vardı. Lina’nın yaşadığı kırsal alanda, işsiz yerli gençler dolaşıyor, bazen yalnız ve savunmasız gördükleri kızlara tecavüz ediyorlardı. Eğer bunlardan biri Lina’nın erken gelişimini farkettiyse kıza saldırmış olabilirdi. Bu durumda kızın kendisi bile çocuğun babasının kim olduğunu bilmiyordu.

Yıllar boyunca Dr. Geraldo Lozada kızın ve Gerardo adı verilen bebeğin bakımını üstlendi. Gerardo 10 yaşına kadar Lina’yı ablası zannediyordu, o yaştan sonra gerçeği öğrendi. Bu arada Dr. Geraldo kıza adeta babalık etmişti. Onun eğitti, yaşı ilerleyince kendi kurduğu kliniğe sekreter olarak aldı. Gerardo ise annesinden önce öldü. 1979 yılında bir kemik iliği hastalığından hayatını kaybetti. Lina ise 1972 yılında evlilik yaptı ve ikinci çocuğunu doğurdu.

Dr. Geraldo Lozada uluslararası bir üne kavuştu. Makaleleri kadın doğum doktorları tarafından çok rağbet görüyordu. Özel bir hastane kurdu, orda erken gebelik, kürtaj, bebeğin düşürülmesi gibi konularda çalışmalar yaptı.

Resimler. Üst sıra: Lina hastanede. Alt sol: Kendisiyle ilgilenen Dr. Geraldo Lozada. Diğer iki resimde çocuğuyla farklı tarihlerde görülmekte.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir