İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın En Ürkütücü Kilisesi: Sedlec Kemikliği

Efsaneye göre Sedlec Manastırı Başrahibi Heinrich,Çek Kralı II.Otokar dönemin de başrahip Filistin e elçi olarak gittiği zaman Kudüsten toprak alıyor (İsa’nın carmığa gerildigi Golgotha) ve bu topragı manastırın mezarlığına serpince herkes kutsal oldugunu düşünüyor.

Buraya gömülmek istiyor.O dönem çıkan veba salgını ve savaşlar nedeniyle ölenler Kunta Hora ya defnedilir.Protestanlar Katolik din adamlarını öldürüler.Daha sonra bu mezarlık açılıp ölenlerin kemikleri kiliseye yıgılır.Bir dönem büyücülük nedenıyle kapatılır.

  1. yüzyılda Avrupa’daki Hristiyanların gömülmek için çok rağbet ettiği bu mezarlık, gelen talebe cevap veremeyecek duruma gelmiştir. Üstüne bir de şehirdeki veba salgını nedeniyle yaşanan toplu ölümler eklenince mezarlıktaki kemikler ara ara kilisenin içine, bahçesine, şapeline yığılır.

  1. yüzyılda çılgın mimar Santini tarafından kullanılmaya başlayan kemikler, kiliseye bugünkü halini vermek üzere dekore edilmiştir. Hatta kemiğe öyle fazla ihtiyaç duyulmuş ki, başka mezarların açılıp kemiklerin buraya getirildiği söylenir.

 

19’uncu yüzyılda kilisenin bir kez daha restorasyonu gündeme gelir. Bu kez oyma ustası Frantısek Rınt, çok farklı bir yöntem önerir. Schwarzenberg Ailesi’nden onay alınca, hayal gücünü kullanıp mezardan çıkardığı 40 bin iskeleti temizler, birbirinden ilginç tasarımlar oluşturur. 1870’de, Seldec Kostnice, yani Seldec’in kemik kilisesi açılır.

 

Kilisenin içinde, Schwarzenberg Ailesi’nin kemiklerden yapılmış bir arması bulunuyor. Armanın sağ alt kısmında bir kafatası yerleştirilmiş. Yanı başındaki karga iskeletinin gagası, kafatasının gözünün içinde. Bu figür, Schwarzenberg Ailesi’nin 1591’deki Raab Savaşı’nda Türklere karşı kazandığı zaferin simgesi.
Alıntı_

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın