Nisan 19, 2024

El sıkışmak Tokalaşmak Nereden gelir? Tarihçesi nedir?

Herkes bir tanıdığını görünce sağ elini uzatarak gördüğü kişi ile tokalaşıyordur herhalde bunu yapmayan yada yapmamış olan kimse yoktur. Genel bir selamlaşma ve samimiyetin göstergesi haline gelmiş bir selamlaşma şeklidir el sıkarak tokalaşma.

Gelelim yüzyıllar boyu insanlığın yaptığı bu el sıkma ve tokalaşma olayının kökeni hakkında sizlere bilgi vermeye. Aslında bu el sıkma ve tokalaşma meselesi eski çağlara dayanıyor. O çağlarda hemen hemen her erkek bir silah taşıyordu silahtan kastımız savunma aracı yani o döneme ait delici kesici aletler.

Her erkek silah taşıyordu ve birbirlerini gören iki dost sağ ellerinin boş olduğunu yani elinde silah olmadığını ona zarar vermeyeceğini gösterme amaçlı sağ eli uzatır.Karşı tarafta aynı şekilde sağ elini uzatır.İki tarafta bir süre ellerini sıkarak beklerler herhangi bir tehdit durumu yok ise eller bırakılır.Bu süre içinde el sıkılarak sallanır herhangi bir alet varsa düşsün diye. Sonraları zamanla bu işlem dostluğun ve selamın bir işareti olarak günümüze kadar gelmiş.

Bir Cevap Yazın