İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karanlıkta akıllı telefon ekran ışığı “körlüğe” yol açabiliyor!

Doktorlar cep telefonu ile karanlıkta fazla göz ilişkisi kurmak ve temasın yakın olmamasını söylüyor. Çözüm yolu olarak en azından yapılacak koruma, cep telefonun parlaklığını düşürmeniz olacaktır.

İngiltere’de iki kadında, yalnızca gece veya sabah erken saatlerde ortaya çıkan görme problemlerinin karanlıkta akıllı telefonlarına uzun süre bakmalarından kaynaklandığı ortaya çıktı.

Bu iki vakanın ayrıntılarıyla anlatıldığı bir raporda, karanlık bir odada akıllı telefonların parlak ekranlarına bakmanın kısa süreli görme kaybına sebep olduğu belirtiliyor.

İlk vakada 22 yaşındaki bir kadın, geceleri yatarken sağ gözünde görme kaybı yaşadığı şikâyetiyle göz doktoruna gidiyor. Bu durum, bir yıl boyunca haftada birkaç kere tekrarlıyor. Her defasında kadın, sol gözünde bir problem olmamasına rağmen, sağ gözüyle nesnelerin yalnızca ana hatlarını görebildiğinden yakınıyor, ancak bir sonraki gün bu sorunun ortadan kalktığını belirtiyor. Yapılan muayenede kadının görme yeteneğinde hiçbir problem bulunamıyor; doktorlar, kan pıhtısı veya kısa süreli görme kaybına sebep olabilecek herhangi bir nedenin bulunmadığını rapor ediyor.

İkinci vakada ise 40 yaşındaki bir kadın, doktorlarına sabah güneş doğmadan önce kalktığında bir gözünün görmediğini belirtiyor. Bu sorunun yaklaşık 15 dakika sürdüğünden ve altı ay boyunca düzensiz olarak devam ettiğinden yakınıyor.

Karanlıkta birkaç dakika ekrana bakmak yeterli

İki vakada da doktorlar, bu görme sorunlarının yalnızca kadınlar gece yattıktan sonra birkaç dakika akıllı telefonlarına baktıklarında ortaya çıktığını keşfediyor.

Doktorlar bu sorunun, hastaların farkında olmadan yalnızca tek gözle telefonlarına bakmalarından, diğer gözlerinin yastıkla kapandığından kaynaklandığını tahmin ediyor. Akıllı telefona bakan göz aydınlığa uyum sağlarken, yastığa dayalı göz ise karanlığa uyum sağlıyor. Bu nedenle telefon kapatıldıktan sonra aydınlığa adapte olmuş göz, karanlığa adapte olana kadar “körleşmiş” gibi algılanıyor.

New England Journal of Medicine isimli tıp dergisinde 22 Haziran tarihinde yayımlanan rapora göre hastalar, aydınlığa adapte olmuş göz ile karanlığa adapte olmuş göz arasındaki görme farkının bilincinde oluyorlar, ancak karanlığa alışmış gözleriyle rahatça görebildikleri için akıllı telefonun ışığına alışan gözlerinde görme kaybı yaşandığını sanıyorlar.

Araştırma amacıyla hastalardan, telefonlarına iki gözleriyle birden veya tek tek bakmaları isteniyor. İki gözleriyle de baktıklarında sorunun ortaya çıkmadığını belirten hastalar, tek gözle baktıklarındaysa sorunun her zaman telefona bakan gözlerinde çıktığını belirtti.

Aynı deneyi doktorlar kendileri üzerinde de tekrarlayarak karanlıkta telefonlarına tek gözleriyle baktılar ve görüşlerinin azaldığını, birkaç dakika içinde ancak geri deldiğini fark ettiler.

Akıllı telefonların daha da yaygınlaşmasıyla ve ekran parlaklıklarının daha da artmasıyla doktorların benzer vakalarla daha çok karşılaşacağı düşünülüyor. Doktorlar, artık hastalarına daha ayrıntılı sorular sorarak görme sorunlarında akıllı telefonların etkisini belirlemeye çalışacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir