İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koca Ayak! Dev Ayak İzleri ve Sandalet: Nevada Mağaralarındaki Gizem

Arkeologlar, ABD’nin güneybatısında uzun boylu dev bir insan topluluğunun yaşadığına dair teorilerle uzun zamandır ilgileniyorlar. Nevada, Lovelock’ta yer alan bir mağarada yapılan kazılarda ortaya çıkarılan büyük boyutlu kafatasları, 15 inçlik sandaletler ve dev el izleri, bilim insanlarının ve halkın merakını uyandırmaya devam ediyor.

Bu “Lovelock Devleri” hakkındaki hikayeler, yerel Amerikan yerlilerinin anlattığı, soluk tenli, kızıl saçlı ve acımasız bir kabile hakkında efsanelere dayanıyor. Bu istilacılar, yerel topluluklara savaş açmış ve sonunda bir mağaraya hapsedilip yok edilmiştir.

Arkeologlar, bu hikayelerin büyük olasılıkla abartılmış olduğunu düşünüyor, ancak bazı bulgular, bu efsaneleri destekler nitelikte. Lovelock Mağarası’nda yapılan kazılarda, 15 inç uzunluğunda sandaletler ve ortalama bir insan elinin iki katı büyüklüğünde el izleri gibi tuhaf buluntular keşfedildi.

1911’de, iki madenci tarafından keşfedilen Lovelock Mağarası’nda, 60’tan fazla insan iskeleti bulundu. Bu iskeletlerin bazılarının yedi ila sekiz fit boyunda olduğu rapor edilmiştir. 1931’de yapılan bir kazıda, yedi fit yedi inç boyunda bir iskelet bulunduğu bildirildi.

Bölgenin yerli halkı olan Paiute kabileleri, kızıl saçlı, barbar bir grubun bölgeye yaklaşık 3000 yıl önce geldiğini anlatan hikayelere sahiptir. Bu grubun sonunda yerel topluluklarla savaşarak mağaraya hapsedildiği ve yok edildiği söylenir.

Tarihçiler, kuru çöl koşullarının saçları kızıla çevirebileceğini ve bu nedenle kızıl saçlı kalıntıların açıklanabileceğini belirtmektedir. Ayrıca, bölge turizmini canlandırmak amacıyla insan kalıntılarının boyutlarının abartılmış olabileceği de bir olasılık olarak değerlendirilmiştir.

Nevada, Winnemucca’daki tarih müzesi, Lovelock Mağarası’nda bulunan eserlerin çoğuna ev sahipliği yapıyor. Mağaraların daha fazla araştırılması için 2014 yılında yapılan bir kitlesel fonlama çalışmasında sadece 10 dolar toplanmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir