Nisan 19, 2024

Longyearbyen: Ölümü Yasaklayan Kasaba

Norveç’in Longyearbyen kasabasında ölüme izin verilmiyor. Eğer hasta ya da ölüyorsanız, sizi anakaraya gönderiyorlar ve eğer şehir merkezinde ölürseniz, kimse sizi gömmeyecek.

Kasaba yaklaşık 80 yıldır bu politikayı yerine getirdi ve mezarlık 1918’den beri kapatıldı.

Nedenleri

Longyearbyen’deki sıcaklıklar aşağıda düşüyor. Yıllar sonra cesetleri gömdükten sonra kasaba halkı, cesetlerin çürümediğini fark etti. Mezarlıktaki cesetler o kadar iyi korunuyordu ki bilim adamları, Longyearygen mezarlığında İspanyol gribi pandemisinin izlerini hala canlı bulmuşlar.

İspanyol Gribi

İspanyol gribinin I. Dünya Savaşından kısa bir süre sonra yok edildiği ve 80 milyon insanın ölümlerinden sorumlu olduğu düşünülüyordu.

Bilim adamları “100 yıllık superbug” dan bahsederken, İspanyol gribi en sonuncusu oldu. Ancak, modern tıp çalışılmadan önce grip kendini yaktığı için, hastalığın tedavisi hala bilinmemektedir. Longyearbyen mezarlarından çıkarılan örnekler aslında bilim adamlarına hastalıkla savaşmanın yollarını bulmak için yeni bir fırsat vermiştir.

Kuzey Kutbu kasabası, 100 yıla yakın bir süredir mezarlığında olan bu hastalıktan tamamen habersizdi. Bu onların ölümsüzlük politikalarını iki katına çıkardı.

Bir Cevap Yazın