İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pieter Buregel Kinderspelen’in “Çocuk Oyunları” tablosu

Pieter Bruegel’in 1560’da yaptığı”Kinderspelen / Çocuk Oyunları”, resim tarihi içinde çocukları betimleyen ilklerden biriydi. Flaman Rönesans ressam Pieter Bruegel taşra betimlemeleriyle bilinir.1560’ta 118’e 161 cmlik ahşap üzerine yağlı boyayla 90 çeşit çocuk oyunu çizdi.

  1. YY. Hollandası ile ilgili enteresan bir çok detay barındıran tablo, farklı yaşlardaki çocukların ne oynadığı, hangi oyunlarla eğlendiği hakkında günümüz insanına önemli bilgiler veriyor. beştaş, çomak çömlek gibi tanıdık oyunlara da benzeyen oyunları, 168 erkek ve 78 kız çocuğu oynuyor. Resimde birkaç yetişkinin çocukları kovalaması da var.

Avrupada 16. YY. ortalarına kadar çocuklara küçük yetişkinler gibi davranılırdı. Bundan dolayı tombul yanaklar ve iri çocuk gözleri peruklar altında çizilirdi. O örneklerde çocukları hiç neşeli ve oyun oynar halde göremezdik.  Bruegel’in bu tablosunun döneminde ki diğer çocuk tablolarından en önemli farkı budur.

Masumiyeti eğlenceyi ve çocukların kendine has dünyalarını gözler önüne seren ve bizide bu anlamda içine çeken bir tablo “Çocuk Oyunları”.

İçerdiği bir takım gizli anlamları da var tablonun. Mesela bir çocuk bilgelik simgesi olan bir Baykuşu kovalıyor.
Pieter Bruegel’in bir tür görsel şölen olan “Çocuk Oyunları” tablosu günümüzde Viyana’daki Sanat Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir