İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlığını seven arka cebinde bir şey taşımasın!

Bu haberi okurken oturuyorsanız öncelikle arka ceplerinizin boş olduğundan emin olun çünkü zaten haberi okuduktan sonra bir daha arka cebinize herhangi bir şey koymak istemeyeceksiniz. Neden mi?

Waterloo Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma özellikle erkekleri ilgilendiren bir soruna parmak bastı. Kadınların çoğunlukla çantalarında taşımayı tercih ettiği cüzdanlar, erkeklerin genelde arka ceplerinde taşıdıkları bir aksesuar. Ancak bunu yaparak erkeklerin sağlıklarına verdikleri zarar gerçekten çok büyük olabiliyor. Dr. Stuart McGill’in yürüttüğü ve biyomekanikler üzerine olan bir araştırma ortaya çıkarttı ki, arka cüzdanda duran herhangi bir nesnenin (bu telefon vs. de olabilir) üstünde uzun süre oturmak ciddi kemik hastalıklarına yol açabiliyor.


Yukarıdaki resimde görüleceği üzere vücudun otururken denge ağırlığını bozacak yükseltiler büyük soru yaratabiliyor. Hayatınız boyunca bel, sırt ve kalça ağrılarından şikayet etmek istemiyorsanız kesinlikle arka ceplerinizin boş olduğundan emin olmanız gerekiyor. Özellikle gençlerde yaygın olarak görülen cep telefonunu arka cepte taşıma eylemi de uyuşma ve kas ağrılarına davetiye çıkartıyor. Yani siz siz olun arka cebinizde mümkün olduğunca ince ve ufak şeyler taşıyın, ya da bırakın boş kalsın, yan cepleriniz ne güne duruyor?

Bir yorum

  1. yasin kalem yasin kalem Aralık 29, 2018

    çok faydalı bir paylaşım olmuş gerçekten ama cüzdanda arka cepten başka yere konmuyor ki rahatsız ediyor yan cepte ve bunun yanında başka bir zararı da cüzdanınızı arka cebe koyarak benim gibi kaybedebilirsiniz de 🙂

Bir Cevap Yazın