Mayıs 19, 2024

Sülük Toplayıcıları ve 1800’lerin Sülük Çılgınlığı

Sülük Toplayıcıları

1800’lerde tıbbi sülük toplayıcısı olmak belki de modern tarihin en iyi mesleklerinden biri. Sülükler binlerce yıldır tıpta kullanılmaktadır. Muhtemelen eski Mısır’a kadar. Kanı hastalardan yavaşça emerek geniş bir aralıktaki koşulları tedavi etmek için kullanıldılar ve uzun zamandan beri bu kan alma şeklinin asla abartılmayacağına inanılıyordu. Şimdi bunun yanlış olduğunu biliyoruz.

Sülük Çılgınlığı

Sülük kullanımı yüzyıllardır Fransız doktor François-Joseph-Victor-Broussais (1772-1838) hastalıkların çoğunun lokal iltihaplanma ürünü olduğunu ve kan alma yoluyla tedavi edilebileceğini iddia edene kadar devam etti. Sonuç olarak, kan alma her olası rahatsızlık için çözüm haline geldi ve 19. yüzyılın sülük çılgınlığı doğdu.

Sülük ticareti patlarken, sülükler on binlerce kişi tarafından Almanya’dan Amerika’ya sevk edildi. İngiltere, 1800’lerin ortalarında Fransa’dan onları ithal etmeye başlamalıydı, çünkü kendi sülük stokları doktorlarını temin edecek kadar büyük değildi.

Sülük Toplayıcılarının İkilemleri

Sülük toplayıcıları genellikle fazla para kazanmayan yoksul vatandaşlardı. Ayrıca, genellikle kadınlardı. Bu bireyler göletlere, bataklıklara, bataklıklara dalıp sülükler çekerler ve iki yemli sülükler çekerler: artık çok fazla kullanmak için çok yıpranmış eski atların bacakları, ya da kendi bacaklarıydı. Doğal olarak, ikinci yöntem daha ucuz ve daha popüler oldu.

Sülük toplayıcıları aslında sülükleri onlardan önce yirmi dakika veya daha uzun bir süre emmelilerdi, çünkü kanla yağlandıktan sonra sülükleri yerinden çıkarmak daha kolaydı. Bununla birlikte, yara, birkaç saat sonra kanamaya devam edebilir, bu da sülük toplayıcı için daha çok sülük çekmek için iyi olmuştur. Aslında, bu pozisyondaki bireylerin çoğu, zor günlerin sonunda sülüklerden yakaladıkları ciddi kan kaybından ve hastalıklardan muzdaripti.

Sülük Çılgınlığı’nın Bitişi

Sonunda sülük çılgınlığı bitti. Çok fazla pahalıya mal oldular, tıbbi olarak kan alımını bulan yeni bilimin karşısında tıbbi olarak eskidiler. Büyük Britanya’da insan kanını emen tek sülük türü olan hirudo medicinalis’in nüfusu, bu sülük çılgınlığının bir sonucu olarak önemli ölçüde azalmış ve hatta 1970’lerde yeniden keşfedilmeden yıllarca önce tükenmiş olduğu sanılmaktadır.

Tıbbi sülükler hala bazı sorunları tedavi etmek için bugün kullanılan, ve 2004 yılında, FDA tıbbi cihazlar olarak onayladı. Bu güne kadar sülükler, parçalanmış parmak reattachments gibi, tıkalı yaralardan kan çıkarmak için kullanılır. Ancak günümüzde kullanılan sülük sayısı toplanmaktansa çiftliktir.

Tıbbi sülükler günümüzde hala bazı sorunları tedavi etmek için kullanılmaktadır ve 2004’te FDA bunları tıbbi cihazlar olarak onaylamıştır. Bu güne kadar, sülükler, kesik parmak gibi tıkalı yaralardan kan kaldırmak için kullanılır.

Bir Cevap Yazın