İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ziyaret Etmek Bile İstemeyeceğiniz CIA Hapishaneleri

ABD CIA, hem ana akım medya kuruluşlarının hem de insan hakları örgütlerinin hazırladığı çok sayıda soruşturma raporuna göre, dünya çapında çok sayıda “siyah bölge” işletti. Buralar, raporlara göre, “hayalet mahkûmları” barındırmak için kullanılan gizli hapishanelerdi. Buralara gönderilenler herhangi bir suçtan yargılanmadan esir tutuluyorlar ve herhangi bir yasal savunma hakları bulunmuyor. Hayalet mahkûmlar CIA’in deyimiyle “gelişmiş sorgulama taktiklerine” tabidirler; Ama herles buna işkence der. CIA ajanlarının yöntemleri arasında su kayağı, uyku yoksunluğu, aşağılanma, fiziksel dayak, elektrik şokları ve çok daha kötüleri olduğu iddia ediliyor. Dünyanın dört bir yanındaki bu gizli hapishaneler dünyadaki en korkunç yerler olabilir.

Diego Garcia
Hint Okyanusu

Diego Garcia, Hindistan’ın yaklaşık 1.600 kilometre güneyinde ve Tanzanya’nın 3.200 kilometre doğusunda yer alan Hint Okyanusu’nda bir mercan adasıdır. İngiliz Hint Okyanusu Toprakları’nın bir parçası olarak Birleşik Krallığa ait olduğu iddia edilir. 1960’larda ve 1970’lerde, İngiltere Mauritius ve Seyşeller, Amerika Birleşik Devletlerine, şimdi Camp Thunder Cove olarak bilinen büyük bir deniz ve askeri üs inşa etmek için izin verdi. ve mercan adası yerlileri sınır dışı edildi. Tesis şu anda yaklaşık 4 bin askeri personel ve bağımsız çalışanlara ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere uzun zamandır Diego Garcia’da “hayalet mahkûmların” tutulmadığını iddia etse de, Lawrence Wilkerson (ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın eski genelkurmay başkanı) 2015’te Vice News’e verdiği röportajda terör zanlılarının kaçırılıp özel sorgulamalar için okyanus üssüne getirildiğini söyledi. Wilkerson, bunun 11 Eylül’den hemen sonra CIA tarafından yapıldığını belirtti.

Temara Sorgulama Merkezi
Fas

Temara Sorgulama Merkezi, Fas’ın Rabat şehrinin 14 kilometre dışındaki bir ormanda bulunuyor. Tesis, Bölge İzleme Müdürlüğü (DST) olarak bilinen Fas lı bir hükümet birimi tarafından yönetiliyor. Fas, 2003 yılında BM İşkenceye Karşı Komitesi tarafından incelendi. BM, Fas hükümetinin yanı sıra Uluslararası Af Örgütü tarafından sunulan kanıtları değerlendirdi. Bulguları, son yıllarda insan haklarının Fas’ta gelişmiş olmasına rağmen, Kuzey Afrika ülkesinde bildirilen işkence vakalarında da bir artış olduğu idi.2004 yılında, Uluslararası Af Örgütü DST insan haklarının tekrarlayan ve apaçık şekilde kötüye gittiğini iddia etti ve bu suçların çoğu Temara meydana gelmişti. Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda Faslı sorgucuların Temara’daki mahkumları defalarca dövdüğü, küçük düşürdüğü, elektrik verdiği, yaktığı ve suyla işlkence yaptıklarını belirtti. DST işkencecilerin sözde amacı, tutuklulardan itiraflar veya bilgi almak ya da onlara imza veya parmak izi ile kendileriyle alakası olmayabilecek suçları kabul ettirebilmekti.2010 yılında Associated Press, birçok ABD’li yetkilinin tesisin Faslılar tarafından işletildiğini ancak CIA tarafından finanse edildiğini doğruladığını bildirdi. Fas resmi olarak tesisin var olduğunu inkar ediyor.

Mihail Kogalniceanu Havalimanı
Romanya

Mihail Kogalniceanu Havaalanı, Romanya’nın güneydeki Dobrogea bölgesinin ana havaalanıdır ve Karadeniz kıyısındaki popüler turistik tatil beldelerine sadece bir taş atımı mesafede yer almaktadır. 2015 yılında, havaalanı 63.000’den fazla yolcunun katıldığı 2.227 uçuş gerçekleştirdi. Ancak bazıları, bu uçuşların bir kısmının hayalet mahkûmları havaalanının tesislerindeki gizli bir hapishaneye gidip gelmek için kullanıldığını iddia etti.Romanya, Mihail Kogalniceanu Havaalanı’nın gerçek gözaltı veya sorgulamalar için değil, sadece CIA mahkumları için bir transfer noktası olarak kullanıldığını iddia ediyor. Ancak 2008 yılında USA Today’in aktardığına göre, adı açıklanmayan bir Romen yetkili havaalanının askeri bölümünün Romen yetkililere kesinlikle yasak olan ancak ABD’li ajanların girebildiği üç bina içerdiğini iddia etti.Havaalanının CIA gözaltılarında rolünü desteklediğine dair daha fazla kanıt, 2010 yılında Der Spiegel’in İsviçre istihbarat teşkilatının Onyx uydu izleme sisteminin, Mısırlı bir dışişleri bakanı ile Londra büyükelçisi arasında bir faks ele geçirdiğini bildirmesi üzerine ortaya çıktı. Bildiride, 23 Iraklı ve Afgan esirin havaalanında gözaltına alındığı anlatılıyor.

“Yeşil” Gözaltı tesisi
Tayland

Tayland, gizemli Gözaltı tesisi”Yeşil”‘in, Bangkok hemen dışında veya udon Thani kuzey eyaletinde olduğuna dair bir çok rapor olmasına rağmen, kendi topraklarında böyle bir tesisin olduğunu kabul etmiyor.The Guardian’ın haberine göre, 2009’da CIA, Tayland’da bir yerde çekilen terör zanlılarıyla yapılan görüşmelerin 92 kasetini imha ettiklerini doğruladı. Raporda ayrıca Site Green’in, CIA’in su tahtası ve diğer gelişmiş sorgulama tekniklerini geliştirdiği ve daha sonra ajansın inşa etmeye devam edeceği daha büyük Avrupa tesisleri için bir ön çalışma olduğu iddia edildi. CIA’in kobaylarından biri 2002 yılında Pakistan’da yakalanan Suudi uyruklu Ebu Zubaydah’tı. Zübeyde anlattığına göre o kadar şiddetli bir şekilde su tahtası işkencesine uğramıştı ki açık ağzından kabarcıklar çıkıyordu. USS Cole bombalamalarının beyni olduğu iddia edilen Abd al-Rahim al-Nashiri’nin de Yeşil tesisler’de tutulduğu iddia ediliyor.

Camp Lemonnier
Cibuti

Cibuti, başta Somali ve Yemen gibi terörist sıcak bölgelere ve korsan dolu Aden Körfezi’ne yakınlığı nedeniyle ABD ordusu için son derece stratejik bir yerdir. Cibuti’nin Ambouli Uluslararası Havaalanı’nda yer alan Camp Lemonnier,bir ABD Deniz Üssü. Resmi olarak, Afrika Boynuzu Müşterek Görev Gücü isminde, Teröre Karşı Savaş sırasında seferber edilen bir ABD savaş birimine ev sahipliği yapmaktadır.El Cezire Amerika’nın 2014’te yayınladığı bir rapora göre, Cibuti’deki Lemonnier Kampı aynı zamanda düzinelerce şüphelinin gizlice gözaltına alındığı, sorgulandığı ve işkence gördüğü bir CIA’in kara tesisidir. Raporda ayrıca, Başkan Obama’nın 2009 yılında CIA tarafından kara tesislerin kullanımını yasaklayan bir yürütme emri imzalamasına rağmen, tesisin Obama yönetimi tarafından 2012 yılında kullanıldığı belirtildi.2015’te The Intercept, Camp Lemonnier’in havadan çektiği ve Reaper ve Predator drone’ları için önemli bir kalkış noktası olan üssün, sürekli olarak genişlediğini gösteren havadan çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

Antaviliai
Litvanya

Litvanya’nın başkenti Vilnius’a 16 kilometreden daha az bir mesafede, Antaviliai köyünde gizemli bir eski binicilik okulu bulunmaktadır. The Washington Post’un haberine göre, okul 2004 yılında CIA tarafından hapishaneye dönüştürüldü. Raporda, tesisin Afganistan’da yakalanan El Kaide zanlılarını sorgulamak için kullanıldığı belirtildi.Tesis 2004 yılında Washington, DC’de kayıtlı bir şirket olan Elite LLC tarafından satın alındı. Yerel halk, ABD’li müteahhitlerin mülkün etrafını kazarak ana binanın altında bir yeraltı kompleksi oluşturduğunu gördüklerini söyledi. 2009 yılında, adı açıklanmayan eski istihbarat ajanları ABC News’e verdiği demeçte, Antaviliai’deki sitenin bir yıldan uzun süredir faaliyette olduğunu ve bu süre zarfında içerde en az sekiz şüpheli terörist olduğunu söyledi. 2007 yılında, Elite LLC Litvanya hükümetine mülkü sattı ve sonra kayboldu. O zamandan beri, tesis Litvanya devlet güvenlik servisi eğitmek için kullanılmaktadır.

USS Ashland
Çeşitli Yerler
2008’de The Guardian’ın haberine göre, ABD’nin en az 26.000 kişiyi gizli hapishanelerde tuttuğunu söyleyen insan hakları örgütü Reprieve, ABD’nin dünya çapında yüzen hapishanelerden oluşan bir filo işlettiğini keşfettiklerini bildirdi. Reprieve’in araştırması en az 17 Amerikan savaş gemisinin gizli CIA kara tesisi olarak kullanıldığına işaret etti.Bu gemiler arasında USS Ashland, 16.000 ton ağırlığında ve 186 metre (610 ft) uzunluğunda bir Whidbey Adası sınıfı rıhtım iniş gemisi oldu. Ashland’da 500 Amerikan deniz piyadesi var. Reprieve, geminin 2007 civarında Somali, Kenya ve Etiyopya güçleri tarafından gerçekleştirilen bir dizi kaçırma olayıyla bağlantılı olduğuna inanıyor. The Guardian ayrıca, ABD’nin daha önce USS Bataan ve USS Peleliu’nun da 2001 ve 2002 yılları arasında hapishane gemisi olarak kullanıldığını kabul ettiğini belirtti.John Walker Lindh, nam-ı diğer Amerikan Talibanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin gizli hapishane filosuna yelken açan en tanınmış tutuklulardan biridir.

Stare Kiejkuty
Polonya
Stare Kiejkuty, Polonya’nın kuzeydoğusunda, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi SS karakolu olarak kullanılan yasak bir askeri bölgedir. 1970’lerde bölge, bölgeyi tatil beldesi olarak adlandıran haritalara göre Polonyalı istihbarat görevlileri tarafından kullanılıyordu.2008’de Polonyalı bir istihbarat kaynağı BBC’ye Stare Kiejkuty’nin tesislerinin CIA tarafından”yüksek değerli tutukluları”gözaltına almak ve sorgulamak için kullanıldığını açıkladı. BBC’nin haberinde, 11 Eylül saldırılarının sözde mimarı Halid Şeyh Muhammed’in polonya’da sorgulandığı belirtildi.2014 yılında, eski Polonya Devlet Başkanı Alexander Kwasniewski, 1995 ve 2005 yılları arasında görevde olduğu süre boyunca CIA’in Polonya’da kara tesis almasına izin vermek için ABD ile anlaşmalar yaptığını doğruladı. Kwasniewski, ABD’nin bir muhtırasının kendisine tutuklulara savaş esiri muamelesi yapılacağını ve böyle bir atamayla gelen uluslararası alanda tanınmış haklara sahip olacağını bildirdiğini belirtti. BBC’ye konuşan kaynaklar, Polonya cumhurbaşkanının Stare Kiejkuty üssünde neler olup bittiğini bilmediğini belirttiler.

Tuz Çukuru
Afganistan
Tuz Çukuru, Afganistan’da Kabil’in kuzeyinde bulunan eski bir tuğla fabrikasıdır. tesis 2002 yılında, CIA tarafından bir tutuklu merkezine dönüştürüldü ve yapımı için 200.000 dolardan fazla para ayırdı.2012’de The Daily Beast, sitede meydana gelen yüksek profilli bir ölümü inceleyen bir makalede Tuz Çukuru’nu “CIA’in Sadist Zindanı” olarak tanımladı. 20 Kasım 2002’de Gül Rahman, dondurucu soğuk bir gecede dövüldükten sonra çırılçıplak soyularak yere zincirlendi. Gül Rahman o gün donarak öldü.2014 yılında ABD hükümeti, CIA’in Gözaltı ve Sorgulama Programı hakkındaki ABD Senatosu Raporunu gizliliği kaldırıldı. Raporda hiçbir CIA memurunun Rahman’ın ölümüyle ilgili olarak suçlanmadığı yazıyordu. Bunun yerine, ölümünden beş ay sonra, Rahman’ın zincire zincirlenmesini emreden baş CIA memuruna “işindeki başarıdan dolayı” için 2.500 dolar ikramiye verildi. ABD Senatosu’nun işkence raporunda tanımlanan 119 tutuklunun yaklaşık yarısı Salt Pit’te gözaltına alındı.

CampEagle
Bosna-Hersek
2005 yılında, nihad Karsiç ve Almin Harbeus adlı iki Bosnalı erkek Bosna devlet televizyonu BHTV’ye, Bosna’nın Sırbistan sınırı yakınındaki Tuzla yakınlarındaki Camp Eagle’da yaşananlar hakkında konuştular. Her iki zanlı da Bosnalı askerler tarafından vahşice kaçırıldıklarını belirterek, zanlıları terörist olmakla suçladı.Eski bir Yugoslavya hava üssü olan Camp Eagle’da ikili, Amerikalılar tarafından sivil kıyafetlerle tutulup sorgulanmadan önce askerler tarafından dövüldüklerini ve taciz edildiklerini iddia etti. Adamlar sonunda serbest bırakıldıklarını ve 500 dolar tazminat aldıklarını söylediler. Ayrıca tehdit edildiklerini ve başlarına gelenler hakkında halka açıklamamalarını da söylediler.BBC’nin haberine göre, 2006 yılında İsviçre’de CIA’in siyah siteleri hakkında yürüttüğü bir soruşturmada Bosna, Şüpheli Teröristleri İtalya, İsveç ve Makedonya ile gizlice gözaltına almak için CIA ile ortaklık yapmış pek çok ülkeden biri olarak gösterildi. Aynı raporda İspanya, Türkiye, Almanya ve Kıbrıs”ı “evreleme noktaları” olarak, İngiltere, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan ise Eagle Kampı gibi siyah bölgelere götürülen tutuklular için “mola noktaları” olarak gösterildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir