İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kahve sağlığa faydalımı?

Kahve sağlığa faydalıymış! – Milliyet.com.tr:

Eğer favori içeceğiniz ise, kahvenin sağlınız için faydaları da olduğunu öğrenmek hoşunuza gidecek:

Alzheimerı önler. Yapılan bir araştırmaya göre, orta yaşlarında günde 3-5 fincan kahve içen insanların, ilerleyen yaşlarda, içmeyenlere göre Alzheimera yakalanma riski %65 daha az. Araştırmaya göre, kahvedeki kafein Alzheimer hastalarının beyninde biriken beta- amiloid proteinin üretimini azaltıyor.

Kanser riskini azaltır. Kahvedeki antioksidan bileşimler kanserin belli çeşitlerini engelliyor. Japonya’da yapılan bir araştırma, günde 3 veya fazla fincan kahve içen kadınların kolon kanserine yakalanma riskinin içmeyenlere göre yarı yarıya düştüğünü gösterdi. 10 farklı araştırmanın ortak analizine göreyse, kahve tiryakilerinin karaciğer kanserine yakalanma riski %41 daha az. Endometriyal, böbrek ve oral kanser türlerinde de riski düşürdüğü bildirildi.

Şeker hastalığına karşı koruyor. Yapılan araştırmalara göre kahve içmek tip 2 diabet hastalığına yakalanma riskini de düşürüyor. Eski kahve içicilerin bile hiç içmeyenlere göre bu hastalığa dair daha az risk taşıdığı ispatlanmış. Kahvedeki antioksidanlar, mineraller ve kafein glikoz metabolizması ve insulin hassasiyetini ıslah ediyor.

Fiziksel ağrıyı/yorgunluğu azaltır: Dinamik bir egzersiz programından bir saat önce kafeinli kahve içmek, çalışırken hissedeceğiniz acıyı azaltır. Kahvenin içindeki kafein, hücrelerdeki acı alıcılarını çalıştıran adenozin adlı kimyasalı bloke ediyor.

Gut hastalığına karşı korur: Kahve tüketimi gut hastalığıyla bağlantılı olan ürik asitin seviyesini düşürüyor.

Kalp hastalıklarından kaynaklı ölümleri engelliyor: Kahvede bulunan antioksidanlar kan damarlarının fonksiyonlarını arttırıyor, genişletiyor, iltihaplanmayı önlüyor ve LDL kolestrolünü (kötü olan) önlüyor.

Hafızanızı koruyor: Kahve hafızayı keskin tutmaya yarar. Yapılan araştırmalara göre kahve içmeyen kadınlar zamanla hafıza sorunları yaşarken, tutarlı kahve içicilerinde hafıza performansı çok daha kuvvetli.

Parkinson’dan korur: Düzenli kahve içmek sinir dokusundaki tahribatı yüzde 50 azaltıyor. Uzmanlar kahvedeki kafeinin Parkinsona bir beyin kimyasalı olan dopamin seviyesini yükselterek engel olduğunu düşünüyor.

Taş üretimini engeller: Kahve safrakesesi taşlarını da böbrek taşlarını da önlüyor. Safra akışkanlığını ve idrar üretimi çoğaltarak.

Felci önlüyor: 26 bin 556 Fin sigara tiryakisi üzerinde yapılan araştırma, günde iki bardak veya biraz üzerinde kahve içmenin yüzde 21 oranında beyin içi ve zarı damarlarında pıhtılaşma-tıkanmanın, yani ”enfarktüsün” yüzde 21 oranında azaldığını belirledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir