Nisan 19, 2024
Türkiye'nin ilk kadın kabadayısı Baltalı Hano Irkilata.net

Türkiye’nin ilk kadın kabadayısı “Baltalı Hano”

19.yüzyılda İSTANBUL’un varoş bir semtinde 12 yaşındaki oğluyla yaşarken o dönemin kabadayılarından birinin kapatması olur.İsmi HANZADE dir. Daha sonraki dönemde 12 yaşındaki oğlu kaybolur ve telaşla oğlunu aramaya koyulur ama her defasında kabadayı sevgilisi tarafından engellenir.

Oğlunu arama isteğini her defasında engelleyen kabadayı sevgilisinden şüphelenen hanzade, alşam saatlerinde evden çıkan kabadayı sevgilisini takip etmek ister. Ama o dönemde kadınlar belli saatlerdrn sonra tek başına sokağa çıkamamaktadır. Bu yüzden erkek kılığına girerek, kabadayı sevgilisini takip eder. Kabadayı sevgilisi , esnaflardan haracını alıyor, bir meyhaneye gidip içiyordu. Takip etmeyi bırakmadı. Geç saatlerde kabadayı sevgilisi bir hamama girdi. Kendisi de erkek kılığına girdiği için içeri girmesinde bür sorun yoktu.

Hanzade , hamama girdiğinde dünyası yıkıldı. Uzun zamandır kayıp olan 12 yaşındaki oğlu, hamamda kabadayı sevgilisi tarafından hamam oğlanı yapılmış olarak gördü. Kabadayı sevgilisi , Hanzade’nin 12 yaşındaki oğlunu hem kendi için , hemde hamamdaki erkekler için para karşılığı cinsellikte kullanıyordu.
Ne yapacağını bilemeyen Hanzade, hamamı ısıtmak için kullanılan odunların yanında duran baltayı alarak hamama daldı ve içeride kabadayı sevgilisi dahil 21 erkeği baltayla parçalayarak öldürdü..

Oğlunu alarak hiçbirşey olmamış evine döndü. Fakat çevresindekilerin kendisi ve oğluyla ilgili dedikodularına daha fazla dayanamayan Hanzade, baltasıyla çevresindekileri tehdit edip korkutmaya başladı. Bölgesinde , “bu kadın baltalı hano. Onlarca erkeği tek başına baltayla öldürdü. Fazla bulaşmamak lazım” diye korkuyla anıldı..

Bunu çok iyi kullanan BALTALI HANO , esnaflardan haraç almaya ve karşı geleni öldürmeye başladı. Namı hızla yayıldı. Ama bu nam 17 ay sürdü. Kabadayılığının 17. ayında saray askerleri taradından yakalandı ve kurşuna dizilerek idam edildi.

Bir Cevap Yazın